Gerald Durrell

“Ema mehelepanek ja teised lood” – Gerald Durrell

  • Kirjastus: Ersen
  • Lehekülgi: 264
  • Ilmumisaasta: 2000

Soovides püsida endiselt mõnusal lustakal ning humoorikal lainel, siis otsustasin ette võtta Durrelli raamatud. Olgugi, et minu esimene kogemus jäi Durrelli teostega väga lühikeseks (olin üpris noor alles ja kätte võetud raamat tundus kohutavalt igavana), siis järgneva kahega õppisin meistri teoseid väga kõrgelt hindama ja nüüdseks olen juba seal maal, et soovitan neid absoluutselt kõigile, olles ise neist totaalses lummuses.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Gerald Durrell sündis 1925. aastal Indias ning kasvas üles Inglismaal ja Kreeka saarel Korful. Lisaks Jersey Eluslooduse Fondi juhtimisele on ta viljakas kirjanik ja enam kui tosina igas vanuses lugejatele mõeldud raamatu autor.
Tema raamatutest oleme harjunud leidma eeskätt võluvaid loomalugusid. See jutustuste kogu sisaldab aga portreid inimestest. Mõnega neist kohtus kirjanik oma rännuteedel ja need jäid talle eredalt meelde, et hiljem kirjanduslikeks kujudeks vormuda. Teistest jutustati talle ja neistki said autori töötluses jutustuste tegelased. Muidugi ei puudu nendes lugudes ka kirjaniku ammendamatu fantaasia.
Oleme harjunud ka G. Durrelli naerutava stiiliga, sellest raamatust aga leiame nii mõnegi loo, kus nali ja pila põimuvad sügava inimliku traagikaga. Nagu elus eneses.
Jutukogu tipp on nimilugu. Kirjanik vaatab tagasi lapsepõlve, suvele Korfu saarel. See on nagu veel üks peatükk menuraamatule “Minu pere ja muud loomad”.

Lood nii autori noorpõlvest kui ka vanemast peast muudavad teose äärmiselt kirjuks. Juba eessõnas ütleb Durrell, et mõned lood on tõestisündinud, mõned mitte, kuid kõigile on veidi fantaasiat juurde lisatud. Millele täpsemalt, see jääb aga lugejale muidugi saladuseks. Isiklikult polnud vahet, mis on tõene ja mis mitte, kõik lood olid head. Mõni veidi lõbusam, mõni süngem, kuid puhas kuld oli kõik. Raamat koosneb kaheksast peatükist, mis räägivad erinevatest inimestest Durrelli elust. Pere, sõbrad, niisama tuttavad ning kohati ka kontvõõrad. Vandekohus oli vast kõige süngem lugu, teised ikka pigem rõõmsama poolsed. Minu isiklikuks oli aga teose viimane pala – papagoi pastorile. Ropu suuga (ja vääääga seksuaalse alatooniga) linnuke, kes halastamatult kõigile vaid pahandusi kaela tõi. Jube lõbus ja lustakas lugu.

Millest raamat räägib? Esimene lugu nimega “Esmeralda” räägib tšempion trühvliseast, kelle Gerald kogemata leiab piknikul olles metsast leiab. “Fred ehk sooja lõuna puudutus” jutustab loo uhketest ameeriklannast, kes Gerladi öömajale kutsub ning mehele promilliga kokakoolat ja jääga teed pakub. “Pensionil” viib lugeja mere peale, kus tohutult sümpaatne kapten kõik pardal olevad daamid endasse armuma paneb. “Ema mehelepanek” on teose põhilugu – lapsed tahavad oma emakese mehele panna, vastutasuks veab ema neid omakorda õppetunniks ninapidi. “Ludwig” on maailma naiivsem sakslane, kes Geraldit hulluks ajab ning lõpuks oma armastust püüdma läheb. “Vandekohus” räägib loo hullunud elukutselisest poojast, kes viskit juures endale karmi kohtuotsuse teeb. “Miss Booth-Wycherly riided” viivad nunna kasiinosse raha kokku võtma. Ja teose viimane lugu “Papagoi pastorile” on tohutult naljakas lugu igavesti ropu suuga linnukesest, kelle tõttu pastor peagi vangis lõpetab.

Kes veel Durrelli raamatutega kokku puutunud pole, siis soovitan tõesti soojalt! Kõik lood on edasi antud rohkem huumori ning uskumatu reaalsusega. Lugusi on igal teemal, eelkõige perest ning loomadest-lindudest. Tõesti on raske tõel ning väljamõeldisel vahet teha. Kuid samas, keda see huvitab, eks? Tähtis on hea lugu ning mõnusalt veedetud lugemisaeg ja seda võib Durrelli raamatute puhul lausa garanteerida – lugemisele kulunud aeg on igati hästi veedetud. Pole veel ühegi halva teose otsa sattunud ja usun, et seda ei juhtu kah.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s