Darren Shan

“Cirque du Freak” – Darren Shan

  • Kirjastus: Tiritamm
  • Lehekülgi: 190
  • Ilmumisaasta: 2007

Liikudes tagasi lapsepõlve maailma, leidsin raamaturiiulist teose, mis vähemalt mälestuste põhjal jube lahe oli. Vahest tegi raamatu juba eriliseks autor ise, kes kasutab pea- ehk minategelase nime enda pseudonüümina. Jääb mulje nagu oleks autor ise selle loo läbi elanud. Nagu oleks tema see, kes sõbra elu päästmiseks vampiiriks hakkas…

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Õuduskirjanduse traditsioone järgiv “Cirque du Freak” on esimene raamat iiri autori Darren Shani mitmeosalisest õudussaagast. Darren Shan tundub pealtnäha tavaline poiss, kes satub ühtäkki vampiiride maailma.

Kui Darren koos sõbra Steve’iga ebardite tsirkusesse läheb, ei kujuta poiss ettegi, milliseks ta elu peale seda läheb. Õigemini kui kiiresti ta oma endisest elust ilma jääb. Poiss juhtub peale etendust pealt kuulma, kuidas Steve mürgiämblikku omavat artisti vampiiriks nimetab ning nõuab, et ka temast vereimeja tehtaks. Kuid poisi veri olla kurjust täis, mistõttu Steve vihaselt minema tormab. Lugu võinukski sellega lõppeda, kui Darrenil poleks pähe löönud hullumeelset ideed varastada ära laval esinenud vampiiri mürgiämblik. Ja seda ta teebki. Vargus osutub imelihtsaks ning isegi loomakese taltsutamine on täitsa tore, kuni poiss ämblikku Steve’le näitab. Sõber saab hammustada ning langeb kooma. Vastumürki haiglatel pole. Viimases hädas, kui lõpp paistab tõesti väga lähedal olevat, läheb Darren vampiiri ehk härra Crepsley juurde abi küsima. Vastumürk on olemas ja saadaval, kuid vastutasuks tahab Crepsley midagi rohkemat kui lihtsalt raha…

Kerge kiire lugemine, mis laseb mõtetel korra puhata. Sõnakasutus on täpselt nii lihtne kui ühe noore tavalise põhikooli poisi oma olla võib. Tegemist on pealtnäha jutustusega “autori” elust, milles on ta kõik nimed turvalisuse raames ära muutnud. Lugedes läheb käima aga fantaasiamaailm, sest teoses kirjeldatud inimesed ja tegelased on hoopis teist masti kui tavalised, nad on eriskummalised, hirmuäratavad ning lummavad. Tõelised tsirkuse artistid, kellest lugedes tekib soov neid ise oma silmaga näha, tekib tahtmine samuti Cirque du Freak kasvõi maa alt üles otsida, et saaks etendust kordki näha. Tsirkus, kus võimatu on võimalik.

Darren on hea jutuvestja ning tõesti üks südamlik poiss. Ta hoolib väga oma perest ja sõprades. Kuid siiski pole ta kahjuks kõige teravam pliiats, sest vampiirilt lemmiklooma varastamine pole just eriti geniaalne tegu. Nimetatud rumala ideega algabki üks pikk õnnetustejada, mis viib poisi raamatu lõpuks kirstuga mulla alla. Et Crepsley ta sealt poolvampiirina välja kaevaks. Teisalt on Darreni tegelaskujul piisavalt oidu ja aru, et ta saab oma tegudest ja vigadest aru. Kahjuks küll peale nende tegemist, kuid sellegipoolest. Huvitav tegelane, keda saadavad veelgi ‘huvitavamad’ seiklused.

Tegemist on Darren Shani raamatusarja esimese osaga, mis tervikus koosneb kaheteistkümnest teosest. Eesti keelne on neist tõlgitud kahjuks vaid kaks.

APOLLO: https://www.apollo.ee/cirque-du-freak.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s