Alexander McCall Smith

“Sõbrad, armukesed, šokolaad” – Alexander McCall Smith

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Lehekülgi: 276
  • Ilmumisaasta: 2017

Otsustades püsida veel rahulikel teemadel, võtsin nõuks kohe ka sarja teise osaga ühele poole saada. Tegelased, kohad, ajalugu – kõik värskelt meeles, mis saaks veel parem olla, eks. Erinevalt esimesest osast seekord keegi teoses surma ei saa. Kahjuks. Põhilugu on seotud küll surmaga, ent loodetud põneviku asemel on tegemist… lihtsalt hea ajaviiteromaaniga?

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Isabel Dalhousie mõtleb sageli sõpradele, vahetevahel armukestele, mõnikord šokolaadile. Edinburgh’ filosoofina on ta oma seisukohtades kindel. Ta võib retsenseerida raamatut pealkirjaga „Kõlvatuse kiituseks” tulise eetikajüngrina, ent reaalne elu on… veidi teistsugune, eriti kui mängu tuleb Jamie, noorem mees, kes oleks pidanud abielluma Isabeli vennatütre Catiga. Jamie võluvus tekitab Isabelis ebamugavust ja eetilisi kõhklusi. Kui Cat sõidab Itaaliasse puhkama, lubab Isabel tema delikatessipoe eest hoolitseda. Avastanud, et üks klientidest, kellele on hiljuti siiratud süda, tundub mäletavat asju, millel pole ratsionaalset seletust, sukeldub Isabel pikemalt mõtlemata ohtlikku uurimistöösse. Samal ajal tuleb tal aga võidelda ka kiusatusega, mis satub ta teele mitmes erinevas vormis, näiteks šokolaadi või hurmavate itaallaste kujul. 

Olenemata juba varasemalt saadud kogemustele, et pole hea mõte nina teiste asjadesse toppida, teeb Isabel seda taas. Endine psühholoog, kes hiljuti uue südame sai, jutustab filosoofile nägemusest, mis peale uue organi omandamist teda kummitama hakkas. Uuesti infost põnevil otsustab Isabel teemat torkima hakata, alustades doonori tuvastamisega, mis esimesehooga just eriti hästi ei lõppe. Naise enesekindlus ja leidlikus on tähelepanuväärsed, ent alati ei vii sihile. Pigem tekitavad rohkem piinlikke momente ja segaseid olukordi. Samuti ei jäta Isabel kasutamata võimalust taas suud valel ajal vales kohas avada ning vennatütre Cati ja Jamie vahelist suhet torkida. Olles veendunud noorte omavahelises sobivuses (ja olles ise kergelt Jamiesse kiindunud) tekitab vanatüdruk taaskord rohkem sehkeldusi kui vaja.

Nädal, mille vältel Isabel Cati delikatesspoodi pidada aitas, möödub minu meele järgi veidi liiga kiiresti. Tõttöelda oli see üks mõnusamaid lugemisi teoses, eri toiduainete ja töise nö igapäevaelu kirjeldamine tuleb autoril tõesti väga hästi välja. Silme ees ketrab justkui mingi film. Aina vaatas ja uneleks. Poes töötava Eddie käitumine muutub ajapikku paremuse poole, kuid eelnenud veidra käitumise põhjus jääb endiselt teadmata. Seik Jamie uuest südamedaamist ning sellest, kuidas noormees naist Isabelile tutvustab, on piinlik ja ebameeldiv isegi lugeda. Milleks see olukord üldse vajalik oli? Vastik, jabur ning taaskord – andis teosele küll sisu, näitas Jamiet veidi teisest küljest, tekitas korra elevust, aga üldpildis eimidagi ütlev seik.

Raamatuid lugedes jääb kiirelt silma autori lai silmaring ning suur luuletuste lembus. Tuuakse välja mitmeid viiteid eri Inglise ja Šoti luuletajatele ning kirjanikele. Peast tsiteerimist tegelaste endi vahel tuleb samuti ette rohkem kui paar korda. Võrreldes esimese teosega on teine osa minu meelest huvitavam. Kedagi küll ei tapeta, verd ei lenda, aga juttu on tipitud rohkelt filosoofilisi küsimusi ja teemasid, mille üle on põnev koos tegelastega juurelda. Rakumälu olemasolu küsimus saab aga eriti suurt tähelepanu, muutudes teoses põhiliseks probleemiks/küsimuseks. Raamat paneb tõesti mõtlema kas midagi on lisaks olemasolevale võimalik, miks asjad nii on nagu nad on ja kas on olemas ka teisi võimalusi.

APOLLO: https://www.apollo.ee/sobrad-armastajad-sokolaad.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/s%C3%B5brad-armukesed-%C5%A1okolaad/977220/et?isbn=9789949851522

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s