Gerald Durrell

“Kuldsed nahkhiired ja roosad tuvid” – Gerald Durrell

  • Kirjastus: ERSEN
  • Lehekülgi: 184
  • Ilmumisaasta: 2000

Jätkates endiselt rahulikemate teostega, otsustasin nüüd suuna loomamaailma võtta ning koos legendaarse Gerald Durrelliga avastada imepäraseid loomi, kellest enamus on kahjuks väljasuremisohus. Lustakad, värvikirevad ning humoorikad lood elust enesest viivad lugeja Mauritiuse saartele, et püüda kinni uskumatuid loomaliike nende päästmiseks.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Mauritiusel, mis oli kunagi koduks kurva saatusega dodole (Gerald Durrelli Eluslooduse Säilitamise Trusti sümbol), elab ikka veel palju unikaalseid, kuid ohustatud looma- ja linnuliike, teiste seas mauritiuse tuuletallaja, telfairi skink, guntheri geko ja roosa tuvi. Püüdes päästa mõningaid neist olenditest väljasuremisohust, koges Gerald Durrell ohte, ebamugavusi ja väsimust, kuid nautis seda kõike tohutult. Ja kui reis lõppes, sai ta oma Jersey varjupaika viia mitmekesise loomakollaktsiooni, kelle järglased kunagi Mauritiusele tagasi viiakse.

Loomade sõber Gerald Durrell sõidab sel korral Mauritiusele, eesmärgiga päästa sealseid väljasuremisohus loomi ja linde. Idee on paari kaupa isendeid kinni püüda, et hiljem turvalises keskkonnas võimaldada järglaste sündi, kes hiljem siis kunagi peale nende arvukuse suurenemist kodupaika tagasi viia. Iseenesest lihtne mõte, kuid vägagi keeruline teostada, eriti kui teatud loomi ja linde alla saja isendi alles on. Otsingud ja püüdmine on keerulised operatsioonid, mida üksi teha pole võimalik. Õnneks annavad kohalikud võimud Durrellile kaasa abiväed, kes eksootiliste liikide kinni püüdmiseks lausa puude otsas kõõluvad ning vahel isegi eludega riskivad. Kasutusele võetakse erimeetodid, alustades lõksudest, lõpetades öökima ajava jak-viljaga, mis oma spetsiifilise haisuga eranditult kõik läheduses asuvad inimolendid hulluks ajab.

Enamjaolt on teoses juttu kuldsetest nahkhiirtest, roosadest tuvidest ja erinevatest roomajatest ehk loomadest ja lindudest, kes on väga haruldased ja omapärased Mauritiusele. Raamatu lõpus kirjeldab Durrell ka oma sukeldumisi kohalikus meres – erakordselt kaunid korallid, meritähed, kalad ja paljud teised erinevad uskumatult värvikirevad mereelukad. Kirjeldustele põhinedes pole mina vähemalt enamus välja toodud kalu isegi raamatutes näinud, kuid sellegi poolest jookseb loetu põhjal silme ees film paradiisisaarest. Sest mis muu see olla saaks? Väikesed ent tähelepanuväärsed detailid iga isendi kohta annavad lugejale justkui uue vaatevinkli juurde, mis võimaldab vaadeldavat ka teisest küljest uurida. Nagu värvipime näeks ühtäkki lisaks kahele värvile ka kolmandat tooni. Lummav, põnev ja samaaegselt ka õpetlik.

Isiklikult pole ma eriti roomajate fänn, mistõttu sisalike, madude ja erinevate muude roomajate teemad mind tavaliselt ei paelu, ent seekord tundus isegi nendest lugemine huvitav. Roomajate ehitus, kasv, käitumine ning kõik muu kaasas käiv – ohhoo! Durrelli huumor on ka siin omal kohal nagu kord ja kohus, saates hoogsal sammul peaaegu igat lugu. Vaatamata viperustele ning õnnetustele, säilitavad loomasõbrad positiivse suhtumise ning lasevad muudkui samas vaimus edasi.

Maailm on täis hämmastavaid olevusi, kellest kahjuks küll enamikke meil võimalik näha ei ole (liigid on väljasurnud või asuvad vaid spetsiaalsetes asukohtades, kuhu igaüks ei pääse). Antud teoses annab Durrell endast parima, et võimaldada vähemalt sel saartel elutsevate liikide viimaste esindajate hea elu ning õnnestumise korral pikendada nende suguliini. Raamatus tuleb juttu ka ideedest mõni kahjulik liik eemaldada või suurendada mõne teise liigi paiknemist. Mis siis juhtuks? Tahaksid teada? Siis võta raamat kätte ja uuri välja!

APOLLO: https://www.apollo.ee/kuldsed-nahkhiired-ja-roosad-tuvid.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/kuldsed-nahkhiired-ja-roosad-tuvid/518998/et?ean=2220000006540

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s