Gerald Durrell

“Loomaaed mõisas” – Gerald Durrell

  • Kirjastus: ERSEN
  • Lehekülgi: 184
  • Ilmumisaasta: 2000

Kui juba Durrelli teoste otsa sattuda, siis ikka korralikult. Seega haarasin kätte järgmise teose (mitte kronoloogilises järjekorras ilmunud, vaid mis järgmisena kätte sattus) ning asusin hoogsalt lugema. Reisimise asemel on Durrell seekordses teoses lõpuks ometi paigal (teatud määral), sest unistusest on viimaks ometi reaalsus saanud, kuid oma loomaaia majandamine ning elus hoidmine on sellegi poolest tükk tõsist tööd.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Mõningaid Jersey loomaaia asukaid:
Homo sapiens Gerald Durrell – loomaaia asutaja ja direktor. Väsimatu lõbustaja, kelle raamatud lugejale alati huvi pakuvad – “Bafuti hagijatest” kuni raamatuni “Loomaaed pagasis”.
Psophia crepitans trompetlind Trumpy – lind, kes tegutseb uusasukaid vastu võttes giidi, sisseseadja ja külatolana. Laul sarnaneb telefonipostide valju undamisega tugevas tuules.
Emane Aafrika okassiga Delilah – jääb kergesti meelde oma pikkade okaste poolest, mida ta suveniiridena endast maha jätab. Talle ei soovitata läheneda pidžaamas.
Lõuna-Ameerika taapir Claudius – lemmiktoit: kodus kasvatatud anemoonid, eelistatavalt naabri aiast. Suurim oht saagile, eriti vihmaasajus.

Nii palju loomi ning nii palju lustakaid ent õpetlikke lugusid – kõik oleks olnud aga veel etem, kui raamat poleks nii kiiresti läbi saanud. Hea raamatu kõrvalmõjud, mis teha…

Durrelli sulest ilmuvad lood on lihtsalt vaimustavad, panevad tahestahtmata muigama, tõstavad tuju ja eneselegi ootamatult õpid niimõndagi uut ja põnevat erinevate loomade elustiili, käitumise, toitumise jms kohta. Loomaliike on teoses rohkem kui sõrmedel üles võiks lugeda, üks põnevam kui teine. Mõnd polnud ma isegi varem kuulnud, kuid hea sõber Google aitas kiirelt hädast välja. Vähem tuntuid liike püüab autor ise lähemalt kirjeldada, ent kui võimalus on neid kõnelauseid tegelasi ka fotokujul vaadelda, siis kasutagem olemasolevat võimalust. Hiljem on kergem loetust aru saada ning seda vaimusilmis ka ette kujutada.

Durrelli raamatuid lugedes olen hakanud hindama ja nautima lugusid elust enesest, eelkõige lugusid loomade elust ja nende tegutsemistest. Vahvad sellid toimetavad muudkui omapäid, keegi meist (inimestest) nende keelt ei mõista, mistõttu enamus tegusid jääbki seletamatuteks. Miks nad nii teevad või käituvad, seda ei oska keegi öelda. Küll aga muutuvad nad läbi Durrelli kirjelduste nii armsateks, vahvateks ja nunnudeks, et tahaks isegi neid paitada, kaisutada ning silitada. Lugemise ajal loomaarmastuse termomeeter muudkui tõuseb ja tõuseb… Mingitel ajahetkedel lugemise ajal võiks lausa soovida, et saaks vaid ise seal loomaaias töötada, kuid – nagu ka lugedes selgub – pole see töö just alati nii rõõmurohke ja lustlik, mistõttu jätaks selle soovi siiski soovimata. Pigem käin loomaajas külastajana ning jätan loomadega tegelemise spetsialistide hoolde.

Lisaks ääretult põnevatele loomalugudele toob autor sisse ka veidike lavatagust maailma – loomade ost ja müük, rahaprobleemid, toetused siitpoolt ja sealtpoolt, perekond ja saatesarja filmimine. Kahjuks pole isiklikult viimaseid juhtunud nägema, ent vähemalt loetu põhjal tundus asi põnev ning huvi ja tahe on nüüd täiesti olemas. Kes varasemalt pole Durrelli teoseid lugema juhtunud, siis leian, et see raamat oleks väga hea teos, millest alustada. Lustlikud loomalood, mis mitte kuidagi kedagi külmaks ei jäta. Jutt on loetav igale vanusele, mingeid erilisi loomatermineid lugemiseks ja loetu mõistmiseks teadma ei pea. Soovitan tõesti soojalt!

APOLLO: https://www.apollo.ee/loomaaed-moisas.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/kuldsed-nahkhiired-ja-roosad-tuvid/518998/et?ean=2220000006540

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s