Camilla Läckberg

“Kuldne puur” – Camilla Läckberg

  • Kirjastus: Pegasus
  • Lehekülgi: 304
  • Ilmumisaasta: 2020

Üle pika ajal soovitati mulle raamatut, vibutades seda korra ninal all ning jättes siis lauale söödana. Otseloomulikult haarasin selle endaga kaasa, eriti olles varasemalt CBTB Instagrami kontol nii mitmeid pilte ja story’sid näinud sama teose avaldamisest Ameerikas ning tutvustamisest Rootsis/Norras uhke kuldse puuri kõrval. Oleks olnud patt seda raamatut mitte võtta ja lugeda.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Kirest nõretav uus romaan rahvusvaheliselt menukirjanikult – psühholoogiline põnevik, mis räägib hüljatud miljardäriprouast ja tema isuäratavalt kurikavalast kättemaksuskeemist.
Pealtnäha on Fayel kõik olemas. Täiuslik mees. Armas tütar. Luksuslik korter Stockholmi parimas linnajaos. Kuid tumedad mälestused Fjällbackas veedetud lapsepõlvest jälitavad teda, ja ta tunneb end üha rohkem kuldsesse puuri vangistatud linnuna. Kunagi oli ta tugev, ambitsioonikas naine, kuid abikaasa Jacki nimel loobus ta kõigest. Kui Faye saab teada, et mees teda petab, variseb tema maailm täielikult koost.

Varastes kolmekümnendates Faye’l on olemas kõik, mida vaid hing ihkab – ideaalne mees, ideaalne tütar, luksuslik kodu, raha ja miljoneid sisse toov firma. Elu on justkui perfektne. Kuid sellel miljonifirmal on üks suur aga – idee ja nimega käis välja küll Faye, tema aitas sellele jalad alla saada, ent paberite järgi pole see firma naisega mitte kuidagi seotud. Ning kui Faye abikaasa Jack talle julmalt koduvoodis petmisega vahele jääb ja vihaga Fayel lahkuda käsib, nagu poleks ise midagi valesti teinud, jääbki naine täiesti tühjade kätega tänavale. Veetnud kümme aastat naiivses seebimullis, ohverdanud kõik mehe unistuste ja soovide nimel, visati naine kõrgklassist julmalt välja. Vaata nüüd ise, kuidas hakkama saad. Häbi, piinlikkuse ja viha saatel otsustab naine Jackile kätte maksta, luues esmalt nullist täiesti oma impeeriumi ning uuesti tipus olles lükata Jack troonilt maha.

Hämmastav raamat täis ootamatuid üllatusi, valu, armastust, viha ning grammike head õnne. Mäletan, et mõned kuud tagasi nägin üht arvamust teose kohta, kus lugeja sõnul on teos vastik. Öeldu tekitas mus kohe huvi – mis on nii hull, et tekitab vastikust? Noh, kui täiesti aus olla – minu silmis polnud siin midagi sellist, mis vastikust tekitaks. Võib-olla koht, kus Faye pettuselt tabatud palja mehe ees haledalt põlvili langes ning anus, et mees ta tagasi võtaks, ehk oli see vastik? Kuid üldpildis – võimas ja kõva teos. Mingil määral isegi feministlik, läbi teose jookseb siiski mõte, et naised saavad hakkama ja hoiavad kokku vaatamata kõigele. Otseloomulikult ei puudu ka võim, raha ning halastamatu seks.

Mulle raamat tohutult meeldis. Kohati realistlik, kohati veidi liiga-hea-et-olla-tõsi. Autor, kelle teoseid on mulle küll varasemalt mitmeid kordi soovitatud, kuid mingil põhjusel polnud varem neid jõudnud, mängib peategelasega korralikult, viies ta täiega põhja ning tagasi tippu. Nagu korralik sõit Ameerika mägedel. Lisaks paeluvale pealoole jookseb kõrval ka kahe naise vaheline tõeline sõpruslugu, kus vaatamata kõigele üksteisel alati olemas ollakse. Raamat on üllatava, kurva ja õnneliku lõpuga – bittersweet kui nii võib öelda.

Tegelaskujud on mingil määral väga prototüüpsed, äärmusest äärmusesse. Ent loo jooksul nad õpivad ja arenevad ning lõpu poole hakkavad neist isegi inimesed saama. Olevik ja minevik jooksevad raamatus vaheldumisi – kord räägib Faye oma olukorrast nüüd ja praegu, siis veidi aega tagasi ja vahele killud pöörasest tudengielust, mil Faye sündis. Jah, Faye oli enne keegi teine, kuid karm elu lõi noorest ja hirmunud tütarlapsest läbilööja. Lugu on väga sügav, haarav ja salakaval. Lugesin selle ilma naljata ühe jutiga läbi – peale alustamist polnud lihtsalt enam võimalik seda käest panna! Soovitan soojalt!

APOLLO: https://www.apollo.ee/kuldne-puur-267835.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/kuldne-puur/1393324/et?isbn=9789916613016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s