Wendy Corsi Staub

“Tudengielu 101 ehk Cameron ja tudengineiude selts” – Wendy Corsi Staub

  • Kirjastus: Ersen
  • Lehekülgi: 231
  • Ilmumisaasta: 2000

Mäletan neid raamatuid ammusest ajast, kui veel väike pätakas olin ning neid sõbranna juures raamaturiiulil silmasin. Tol hetkel ei arvanud ma neist suurt midagi, seega sinna need ka minust puutumata jäid. Kuid aastate möödudes hakkas asi huvitavaks muutuma, sain vanemaks ning teemad hakkasid eakohasemaks saama. Nüüd, kui ülikool endal lõpuks selja taga, otsustasin raamatulaadalt leitud ja endale soetatud teosed lõpuks ise ette võtta. Sari koosneb neljast osas, teist polnud kahjuks küll saadaval, aga küll kunagi ka selleni jõuan.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Ühel päeval on Cameron oma parimate sõbrataride keskel Weston Bays, nad lustivad ja annavad aastaraamatutesse autogramme… järgmisel aga ümbritsevad teda Lõuna-Florida liiv, päike ja murdlained. Raske uskuda, et elu võib nii kiiresti muutuda…
Lõuna-Floridas tahab ta teoks teha oma eesmärgi: astuda tudengineiude seltsi. Mitte ükskõik missugusesse, vaid õigesse seltsi. Aga ta poleks iial oodanud, et kandideerimisnädal osutub nii pingeliseks ja segadust tekitavaks. Kui Cameron kohtab siis nägusat tumedapäist Tad Amatat, kes armub tütarlapsesse kõrvuni, kuid ei salli tudengiseltse silmaotsaski, läheb elu veel keerulisemaks…

Paitüdruk Cameron läheb peale keskkooli lõppu Lõuna-Floridasse kolledžisse suure sooviga liituda sealse tudengineiude seltsiga, et olla osa ühiskonnale head tegevast organisatsioonist ning ühtlasi nautida täies mahus ülikoolielu. Ent oodatud unelmate ülikool polegi nii lõbus koht kui tütarlaps ette kujutas – upsakad hellitatud plikad muudavad elu keeruliseks, perekonnas pesitsev saladus vanaemaga tekitab küsimusi ning inimeste nahatoonivärv mängib suures linnas suurt rolli. Cameron on mulatt, kelle ema on valge ja isa tumedanahaline. Neiu enda hele nahk petab küll uued sõbrad ära, kuid kaua suudab tütarlaps seda saladust hoida? Kas pärinevus võib talle soovitud tudengiseltsi saamisel saatuslikuks saada?

Kolides linna ja kooli, kus sa kedagi ei tunne, muutub elu hoopis teistsuguseks kui arvata võib. Uued inimesed, uued ained, uued kohad, uued näod, hääled ja helid. Kõik on uus ja sul tuleb sellega leppida, ent lisaks kõigele uuele on sul ka vanad sõbrad ja pere, kes samuti vajavad tähelepanu. Isiklikust kogemusest rääkides saan kõigega vaid nõustuda. Proovides kõigega hakkama saada, kogeb Cameron esmakordselt üksindust, ebavõrdsust ja täiskasvanuelu ‘rõõme’. Kolimine, uute inimestega sõprussuhete loomine, õppimine, poisid, perekonna saladused ning probleemid – Cameron saab kõike omal nahal tunda rohkem kui arvata oleks osanud.

Väga tugevalt joonistub põhiloost välja rassiprobleem. Tegemist on Ameerikaga ning ajastu pole ka päris see, mis nüüd. Tumedama nahaga inimestesse suhtutakse kehvemini, vaadatakse viltu ning nii mõnigi tudengiselts ei võta neid puhtalt nahavärvi tõttu vastu. Olles üles kasvanud kohas, kus selliseid probleeme kunagi ei esinenud, on peategelasele ebameeldiv üllatus, kui satub erinevatel pidudel kuulama vestluseid ja kommentaare, mis teda vägagi lähedalt puudutavad. Mis teevad talle valusalt haiget. Ka tema enda poolt välja valitud tudengiseltsi minek satub küsimärgi alla, kui Cameroni päritolu päevavalgele tuleb. Hirm, valu ja viha mängivat teoses suurt rolli: hirm kaotuse ees, valu päritolu pärast ja viha nende vastu, kes tumedanahalisi laimavad. Näiteks muutuvad neiu tunded süngemaks tema vanavanemate vastu, kui Cameron ülikooli lähedal elavale vanaemale külla läheb. Tütarlapsele on alati arusaamatuks jäänud, miks nende pere ema poolsete vanavanematega nii soojalt ja tihedalt läbi ei saa kui isa omadega. Reaalsus/tõde on aga karm ja valus ning rabab neiut jalust. Isegi lugejana ei tahaks tema nahas olla – keeruline olukord, kust on poolvõimatu võitjana välja tulla, kui teine pool keeldub koostööd tegemast, suuremat pilti nägemast ja tõele näkku vaatamast.

Aga otseloomulikult on raamatus juttu ja noorte omavahelistest suhetest, sest no kammoon – tegu on siiski noortekaga. Võluv Tad, kellest teised neiud läbi vaatavad tema päritolu ja töö tõttu, lööb Cameroni pea täiesti segamini. Väljakutseid esitav noormees pole sugugi samal arvamusel Cameroni tudengiseltsi mõtete ja vaimustusega ning noorte vaheline suhe pannakse erimeelsuste tõttu siin-seal mõnusalt proovile. Kuid nagu öeldakse – läbi raskuste tähtede poole.

Kirjaliku poole pealt on raamat mõnus – kerge, lihtne ja sujuv jutt. Võta kätte, loe ja vups! – ongi läbi. Selline mõnus vahepala, mille kiiresti alla saab ampsata!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s