Wendy Corsi Staub

“Tudengielu 101 ehk Kim ja pidu” – Wendy Corsi Staub

  • Kirjastus: Ersen
  • Lehekülgi: 231
  • Ilmumisaasta: 2000

Sarja kolmandat osa soovitas mulle sõbranna kohe väga mitu korda. Kas just tema lemmikosa või ainus, mis meelde jäi, ent kiitust sai see teos kapaga. Aus olles, siis osa ülikooli või kolledži elust ongi juttude järgi pidu ja pillerkaar. Muidugi võid sa nendel käia, keegi sind ei takista, kuid ainetest läbisaamiseks tuleb erinevalt keskkoolist nüüd iseenda jaoks õppida, mitte õpetajate. Seega – mida teha, kui asi üle pea hakkab minema?

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Kim ei otsustanud Summervale’i ülikooli kasuks selle akadeemilise maine pärast. Kõige parem asi selle Kesk-Lääne hiiglasuure õppeasutuse juures on tolle maine pidudekoolina. Kim võtab kõik, mis võtta annab: Summervale’i saabumise päevast peale pole ta ühtki ööd kodus veetnud! Pidutseda on vahva, ehkki pidev pohmelus ja rahanappus pole sugugi toredad. Aga eks kuulu see ju kolledžielu juurde?
Muidugi, mõnikord kisuvad asjad käest ära, aga Kim ei suuda kuidagi piiri panna. Pelegi mõtleb ta lakkamatult Joest. Esialgu tundus noormees tema jaoks liiga korraliku ja usina õppurina, siis aga ei saa Kim teda enam kuidagi peast. Muret teeb vaid see, et äkki peab Joe teda liiga meeletuks…

Pidu, pidu, pidu, alkohol, muusika ja poisid – Kimi arusaam ülikooli elust. See oli ta esialgne eesmärk ja vaid sellega on ta ka senimaani tegelenud. Koolitööd on jäänud unarusse, loengutes käimine on ununenud ja emalt saadav elamiskulude jaoks mõeldud raha läheb kõik uute pidude alla. Kuid pidu ja pillerkaar saavad peagi punkti, kui Kimi ellu ilmub Joe, kes pidutsemise asemel käib korralikult loengutes, õpib ja käib tööl. Noormees paneb Kimi mõistma, et on aeg oma olukord käsile võtta ning stiilis kaks-sammu-edasi-üks-samm-tagasi tegutema hakata. Ka koolitööde tähtajad ja rahalised raskused sunnivad Kimi oma elus uut lehekülge pöörama, sest kui kott koos õpikute ja rahaga läheb kaduma ning maksmata arved viivad peaaegu valmis kodutöö koos elektriga, on kohutavalt raske uuesti nullist alustada. Eriti kui elad koos sõpradega, kel kõigil samasugune pidu-pidu-elustiil on.

Raamat toob lugejateni väga hea näite, mis juhtub, kui ärahellitatud laps lõpuks vanemate kodust välja kolib ning ise elus hakkama üritab saada. Pidev järelvalve puudub, ent raha muudkui tuleb – siis milleks pingutada, kui näiliselt vaja ju pole. Karm reaalsus lööb aga kiirelt jalad alt ning vastikult valusa õppetunni saatel mõistab Kim, et lulli löömisega ei jõua kuhugi. Pigem on see ettekääne probleemide ja raskustega mitte tegelemiseks. Hakkama saamiseks tuleb pidudega lõpparve teha, loengutes käima hakata, kellaaegadest kinni pidada ja tööots sebida. Otsast tuleb pihta hakata, muidu ei jõua tõesti kuhugi.

Tudengielu 101 sarja kolmas raamat on hoopis seikluste rohkem ning intrigeerivam kui esimene. Viperusi muudkui juhtub, peategelane annab pidevalt alla ja lööb kõigele käega. Mitu korda sain Kimi peale väga pahaseks ning tekkis tahtmine teda raputada, et kuidas sa ükskord ometi aru ei saa!? Hiir ei jookse magavale kassile suhu – kui sa midagi ei tee, ei hakka ka olukord paremaks minema. Ning kui sa oled inimestele juba nii mitmeid kordi valetanud, on keeruline neid tõtt uskuma panna, eriti kui miski ei õnnestu ja tahaks vaid nutta.

Kõige kaotamine (õpikud, kott, raha), ähvardamine (aine läbikukkumine), toksilise keskkonna muutmine/vahetamine (kooselu teiste piduliste ja narkodiileriga) ja enese avamine läbi raskete tõdede tunnistamise on neli peamist viisi, mis peoprintsess Kimist viimaks ‘inimese’ tegid. Abiks sõbrannad, Joe, ema ning mõistev õppejõud, saabki tütarlaps viimaks jalad alla ning üllatab ennastki, kui mõistab, et õppimine tegelikult päris lahe! Mõnus teos, kerge lugemine, tõstab tuju ja meelt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s