Jessica Gruner, Rob Reger

“Emily the Strange. Kaotatud päevad” – Rob Reger, Jessica Gruner

  • Kirjastus: Pegasus
  • Lehekülgi: 264
  • Ilmumisaasta: 2009

Mäletan aega, kui seda raamatut esimest korda nägin. Olin klassiõe sünnipäeval ja tüdrukud kinkisid selle ulmelise teose talle vananemise puhul kaastundeavaldusena. Olles harjunud vaid must-valgete teksti sisaldavate raamatutega, oli see teos hoopis midagi täiesti uut. Joonistused, nimekirjad, pildid – nagu kellegi märkmik (mis selle raamatu idee ka oligi). Nüüd, mitmed aastad hiljem, sain selle raamatu ka enda kogumikku, seega otsustasin asja uuesti ette võtta…

Tutvustus raamatu tagakaanel:

KES ON EMILY THE STRANGE
Ta on mässaja.
Ta armastab kasse.
Ta on kõike muud kui tavaline.
Ta on Emily the Strange.
Ta kannab iga päev sedasama musta kleiti.
Ta suudab hüpata kõrgete ehitiste otsa… arvatavasti… kui tal selleks tuju tuleb.
Suurema tõenäosusega aga tukub ta oma nelja musta kassiga; või jämmib trummide/kitarri/saksofoni/tsitriga; või töötab metsiku keerleva roiskveetorude seinamaali kallal; või sunnib kedagi kolmteist korda järjest kiiresti „metsik keerlev roiskveetorude seinamaal“ ütlema… ja näitab ise näpuga ja naerab.

Sa ärkad üles linnas, millest sa midagi ei mäleta. Sa ei tea kus sa oled, sa ei tea mis su nimigi on, rääkimata mis päeva või aastaga on tegu. Inimesed justkui teavad sind, kuid sina neid ei mäleta. Oled üksi, taskud täis veidrat kraami. Mida sa teed? Emily on just sellises olukorras, ärgates üles pargipingil, teadmata kes ta on või kus ta on. Ta hakkab otsima vihjeid, et teada saada mis, kus ja kes, aga ühtlasi miks ta seal on. Ja miks ta mitte midagi varasemalt ei mäleta. Õnneks on tal olemas märkmik, kuhu ta iga päev uusi avastusi üles kirjutab ja mis ajapikku võimaldab tal kõikidele küsimustele vastuseid saada. Nelja kassi, kohaliku veidike veidra baaridaami/ettekandja Raveni abiga mõistatabki Emily lahti kes ja kus ning miks ta seal on.

Läbi 13-14-aastase tütarlapse silmade kirjutatud päevikulaadses stiilis märkmik-raamat, mille vinged detailide rohked pildid, kriitseldused ja illustratsioonid asja kohe kümme korda ägedamaks teevad. Algselt koomiksitegelasena sündinud Emily the Strange on tohutult geniaalne ja nutikas plika, kes antud raamatus oma vanatädi pärandust päästma hakkab. Pooleldi realistlik ja pooleldi ulmeline teos meenutab veidike Louis Sachar raamatut “Augud”, kus samuti põhitegevus keset liivakõrbe toimus. Kuskil miskit toimub, aga keegi ei tea miks…. Seekord aga õnneks keegi otseselt labidaga auke ei kaeva, kuid kaugele maha kah ei jääda. Peagi läheb kogu linna majade liigutamiseks, seega… augud it is.

Iroonilise alatooniga intelligentne jutt, mis kuidagi lugejat külmaks ei jäta. Proovides lahendada seda mõistatust koos Emilyga – praktiliselt võimatu, kui sa just hiromant ei ole. Kui mingil ajal oleks see olnud ehk mõeldamatu, et nii noor tütarlaps täiesti ihuüksi mööda Ameerikat ringi seikleb, siis nüüdisajal on see täiesti võimalik, keegi ei kergitaks kulmu. Paljud tüdrukud näevad juba nii vanad välja, et mitte keegi ei kahtlusta neid alaealiseks olemises. Asja saladus peitub muidugi riietes ja kosmeetikas, ent kes seda uurima hakkab. Peaasi, et see raamat kellelegi kodust põgenemise mõtteid pähe ei pane. Tegemist on siiski väljamõeldisega ning suure tõenäosusega ei lõppeks ükski reaalne lugu sedasi nagu raamatus. Fiktiivsed lood las jääda vaid lugemiseks.

APOLLO: https://www.apollo.ee/emily-the-strange.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/emily-the-strange-kaotatud-p%C3%A4evad/422048/et?isbn=9789949453245

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s