Lawrence Durrell

“Rhodose Venuse peegeldused” – Lawrence Durrell

  • Kirjastus: Saareraamat
  • Lehekülgi: 216
  • Ilmumisaasta: 2019

Alustades uut aastat uue hooga, otsustasin vaatamata pentsikule kodumaisele ilmale võtta kätte päikesest tulvil reisiraamatu, milles loomasõber Gerald Durrelli vanem vend Lawrence lugeja endaga koos pisikesele ent suursuguse ajalooga saarele viib. Ühtpidi küll paras katsumus samal ajal karmi ja sugugi mitte meeldiva reaalsusega leppida (külm tuul, vihm/lörts), kuid teisalt – tuletab meelde, et kusagil paistab ikka alati päike, kellegi pole kerge ning võib-olla millalgi saab ka ise sinna tagasi minna…

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Ühest 1945. aasta kevadisest pärastlõunast saadik, kui karge tormine meri äratab Lawrence Durrelli justkui uuesti ellu pärast pikki Kreekast eemal viibitud aastaid, ahmib ta sisse saareelu rõõme, kohtub külaelanikega, töötab ajalehetoimetuses, leiab uusi sõpru ning tühjendab veini- ja mastika-pudeleid, mõtiskledes mineviku, sõja ja oleviku üle.
Vahemere saaga kolmandas raamatus pöörab Durrell pilgu Rhodosele. Ta liigub minevikust tänapäeva ja tagasi, et kujutada vaimukalt ja arusaamisega ajalugu ja müüte, mida sealne maastik kehastab, manades lugeja silme ette nii tegelikkuse kui ka väljamõeldisi.
Vahemere idaosa suurepäraselt tutvustav „Rhodose Venuse peegeldused“ on kirjutatud sama teravmeelselt, õrnalt ja luulelise mõistmisega kui „Prospero saar“ ja „Küprose kibedad sidrunid“.

Tegu on ühe äärmiselt kaunilt kirjutatud ilu kirjandusliku teosega. Ei, mitte ilukirjandusega, vaid sõnaotseses mõttes ilusa kirjandusega. Kokkupandud isiklikest kogemustest, sõprade lugudest ja ajaloost, on Lawrence Durrell valmis saanud kunstilise teose, mida on keeruline ja absurdne millegi muuga võrrelda. Värvikad ja peened kirjeldused, milles iga viimanegi detail põhjalikult kirja pandud. Pisike saar, mis on tuntud ka kui ühe kadunud maailmaime panipaigana, peidab endas uskumatut ajalugu täis sõdu, verd, usuneid, armastust ning kavalaid vennikesi. Olenemata oma merega ümbritsetud geograafilisest asukohast, on sealne maapind koguaeg möllu ja melu keskpaigana eksisteerinud. Saarele elama asudes kohtab Durrell väga huvitavaid tegelasi, nii kohalikke kui samasuguseid läbikäijaid nagu ta ise, kes kõik lahkel moel teose autorile oma lood jutustavad, millest mõned ka siinsete kaante vahel lõpetavad.

Kui nüüd väga aus olla, oli alguses keeruline lugema hakata. Esimene peatükk läks veel kuidagi, aga paar järgmist olid kui sügaval merevees jooksmine. Põhjus oli muidugi lihtne – ilmekad ja äärmiselt detailirohked meeeeeletult pikad kirjeldused hakkasid mingil hetkel und peale ajama. Olles harjunud (ja eelistades) sisutihedaid krimkasid ja põnevikke, kus koguaeg midagi toimub, oli omaette tegu sellise meistriteosega rinda pista, ent võttis aega, mis ta võttis, lõpuks sain hoo tagasi üles ning raamatu loetud. Aga, et mitte kohe ära hirmutada, siis uhked kirjeldused on vaheldumisi põnevate/omamoodi lugudega, mis oma vaimukuste või veidrustega une silmast minema kihutavad. Tegemised kohalikus ajalehetoimetuses, kummalised telefonikõned vaimulike juures, madin bussi ümber, salakavalad lapsed, sõjad, sünnid ja surmad, joomingud, peod ning otseloomulikult lustakad seiklused mööda Rhodose saart ringi kolades. Vaatamisväärsused, ehitised, varemed, külad, loomad, miine täis põllud ning sadamad – tekib vastupandamatu soov oma seitse asja kohvri pakkida ja päikeseküllase saare poole kõmpima hakata. Koroona või asi, skafander selga ja minek! Hetkel arvatavasti seal nii soe küll pole, kuid kindlasti parem kui meil siin.

Raamat ei ole otseselt reisikiri ega ajalooraamat, vaid segu mõlemast, lisaks veidike müüte ning luulesalme. Võiks vaid unistada, et nüüdseks pea seitsekümmend aastat tagasi ilmavalgust näinud teoses kirjeldatud kohad või inimesed veel eksisteerivad. Või et Rhodosele minnes saaks härra Durrelliga koos saare peale tuuritama minna. Mõned ehitised ja linnad/sadamad asuvad kindlasti samadel kohtadel, ent ülejäänu… Oh, Rhodos, Rhodos, Rhodos…

APOLLO: https://www.apollo.ee/rhodose-venuse-peegeldused.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/rhodose-venuse-peegeldused-teejuht-saare-maastikel/1251204/et?isbn=9789949683024

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s