Alex Flinn

“Koletu” – Alex Flinn

  • Kirjastus: Varrak
  • Lehekülgi: 304
  • Ilmumisaasta: 2010

Tegemist on minu läbi aegade ühe lemmikuima raamatuga, mis on õpetanud mulle inimeste ja armastuse kohta palju. Tänapäevases võtmes kaunitari ja koletise lugu, mis vähemalt minu meelest muudab muinasjutulise loo natuke “käega katsutavamaks”, võimalikumaks, arusaadavamaks. Raamatu põhjal on 2011. aastal valminud film, osades Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens, Mary-Kate Olsen, Neil Patrick Harris ja Dakota Johnson.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Kyle Kingsbury on New Yorgi keskkooliõpilane, keda kadestavad kõik – ta on rikas, sportlik, ilus ja ka muidu igatpidi täiuslik… seni, kuni üks nõid paneb talle peale needuse, mis muudab ta väljastpoolt sama koledaks, nagu ta on sisemiselt. Nüüd on ta koletis, kes päeval end peidab ja öösiti ringi luusib. Kyle’il on aega kaks aastat, et needus murda, pärast seda muutub ta igaveseks ajaks koletiseks. Ainus võimalus saada tagasi normaalne elu, oleks Kyle’i jaoks see, kui temasse armuks tõeliselt mõni tüdrukut, tõestades oma armastust suudlusega…

Ühest otsas on tegu täiesti tavapärase kaunitari ja koletise looga, lihtsalt sajand on vahetunud, asukohaks on NYC, Ameerika. Muu on ikka sama – ülbe kena välimusega noormees vihastab nõia välja (alandab teda), vastutasuks muudetakse ta koletiseks (välimus vastab sisule) ja ainult sõnad “ma armastan sind” muudavad ta tagasi inimeseks. Aega on kaks aastat. Alguses on noormehel arusaadavalt väga raske, sest nii tema kui ta isa jaoks on hea välimus olnud pea kõige tähtsam inimomadus üldse. Ent ajapikku Kyle lepib olukorraga, elades koos majapidajanna ja abiõpetaja ning tolle koeraga peidus kogu ülejäänud maailma eest. Kuniks tema roosiaeda satub purjakil mees narkoga. Olles valmis meest peaaegu ära tapma, pakub hirmunud sissemurdja Kyle’le oma tütart vahetuskaubaks. Noormees nõustub. Sedasi satubki majja heidikust ja nohikust Linda ning rest is history… Linda on alguses muidugi pahane, siis harjub, noortel on koos lõbus, nad armuvad, Linda kistakse tagasi oma eelmisesse ellu, Kyle tõttab talle appi, “ma armastan sind” ja happy ever after!

Ma ei saa kordagi väita, et tegu oleks millegi fenomenaalse või üllatavaga. Ei, seda see pole. Aga minu meelest on tegu ühe kõige parema armastuse teemalise muinasjutuga, mis õpetab lugejale, et tähtis on sisu, mitte kaaned. Kaaned loevad, aga mitte kõige enam. Tavaliselt on eri muinasjuttudes ja printsessilugudes armumine alati välimuse põhine, oi kui ilus on see, oi kui ilus on too, loomulik ilu üle kõige. Leian isiklikult, et see välimuse põhine armumine on kõige lollim otsus üldse – välimus on petlik ning sellisesse ämbrisse astumine ei lõppe üldjuhul hästi. Muidugi on ka erandeid, loomulikke iludusi leidub, ent nendest me hetke ei räägi. See lugu – lugu kaunitarist ja koletisest – on inimestest nende isiksuste põhjal. Siinne prints ja printsess armuvad teineteisse hoolimata nende välimusest, nad armuvad üksteise oleku, teadmiste, naljade, mõtete ning jutu põhjal. Ja isiklikult leian, et see on see kõige õigem viis armumiseks, partneri leidmiseks.

Raamat räägib inimese muutumisest ja mõtete arengust – Kyle mõistab, et on elanud ühes suures seebimullis, kus tähtis olid vaid raha ja hea välimus. Karm reaalsus on see, et need kaks tegurit tõesti loevad, ent on ka nutikus, taip, kiirus, geniaalsus, leidlikus, vaimukus jpm – ka need loevad. Ning peaksid lugema rohkem kui esimesed kaks. Teose lõpuks saab ‘koletis’ oma veast aru, tema silmad avanevad. Võib vaid jääda lootma, et peale välimuse tagasi saamist jääb ta Lindaga kokku (spoiler alert – Linda on kena, ent mitte ideaalse välimusega kaunitar). Lohutuseks võib siin siiski öelda, et nõiad eksisteerivad (vähemalt nende maailmas), karma eksisteerib (igas maailmas) ning välimus muutub kõigil elusolenditel – ilu pole igavene.

APOLLO: https://www.apollo.ee/koletu.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/koletu/32649/et?isbn=9789985321430

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s