Kevin J. Anderson

“Salatoimikud: epitsenter” – Kevin J. Anderson

  • Kirjastus: Varrak
  • Lehekülgi: 248
  • Ilmumisaasta: 2000

Tean, et neid raamatuid enam kahjuks väga palju ringi ei liigu, ent siiski ei saa ma neist kuidagi üle ega ümber ning võimalusel muudkui kiidan ja soovitan isuga. Käesoleva raamatu otsustasin kohe samal päeval läbi lugeda, kui selle endale sain. Miks? Lihtne – kui muidu on Salatoimikute raamatute puhul tegu suhteliselt lühikeste lugudega, siis sel korral on teos vähemalt kolm korda paksem. Ja kuna teemaks on tuumapommid, siis no halloo!? Kes ei tahaks lugeda?

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Tuntud tuumateadlane doktor Gregory leitakse surnult oma laboratooriumis. Surma asjaolud on selgusetud, sest teadlasest on järele jäänud ainult radioaktiivne tuhk. Asja kutsutakse uurima Mulder ja Scully, kes avastavad taas, et võimud veeretavad nende teele kõikvõimalikke takistusi.

Mulder ja Scully kistakse kummalisse saladuste keerisesse, kui mainekas tuumateadlane oma laborist surnult leitakse. Õnnetuspaik näeb välja nagu oleks kabinetis plahvatanud mõni radioaktiivne pomm, ent erinevalt reaalsele pommiplahvatusele piirdus kogu sündmuspaik vaid ühe ruumiga. Mis juhtus või kuidas on see võimalik? Uurimise käigus ilmneb, et hinge heitnud doktor oli seotud salapäraste projektiga, millest keeldutakse rääkimast. Ent kui järjest enam hakkab salastatud projektiga seotud inimestega analoogseid surmavaid õnnetusi juhtuma, tuleb keelepaelad valla päästa. Teadlastel on plaanis uus tuumapommikatse, ent eelmiste katsete käigus elud kaotanud hinged ei ole selle plaaniga päri ning Mulderil ja Scullyl tuleb astuda vahele enne, kui on liiga hilja…

Tuumapommide ajalooga, sündmustega ning mõjuga on vast kursis pea igaüks (või vähemalt on midagi kuulnud). Siinne lugu on sellega väga korralikult seotud ja tegelikult on loosse ka palju päriselu peidetud. Klapivad aastad, sündmused, katsed, paigad, nimed. Jah, ma guugeldasin isuga, sest süda ei andnud rahu. Muidugi on põhiloo tegelased ning sündmused välja mõeldud, kuid teadmine, et asi põhineb reaalselt toimunud/juhtunud sündmustel, muudab loo kordades ahvatlevamaks ja huvitavamaks. Autor on end kenasti ajalooga kurssi viinud ning isegi keemilised reaktsioonid on paigas. Mis juhtub millega ja mis on reaktsiooni saadus/tulem. Tubli töö!

Võrreldes teiste õhemate teostega on siinses raamatus lisaks järjekordsele uuele autorile tegemist sootuks teistsuguse kirjutamisstiiliga. Jah, ka teised teosed on eri autorite kirjutatud, ent on vaatamata sellele üpris sarnaselt üles ehitatud/ kirja pandud. Siinne raamat on aga rohkem jutustav, rohkem kirjeldav. Dialooge pole just eriti palju, kiiresti läbi sirvides jääb silma rohkelt tihedat teksti. Kuid ei tohi lasta sellest end hirmutada – lugu ise on täitsa hea ja vastab ootustele!

Lisaks põnevale uurimisele saame seekord rohkem teada Scully kohta, eelkõige tema tudengielust ja -aastatest. Millised nägid tema õppeaastad välja, kellega suhtles, kus käis ja läbisaamine perega. Vähemalt antud hetkel ei suuda ma kuidagi meenutada, et teistes teostes niivõrd palju oleks Scully mineviku kohta teada saanud. Pigem on alati Mulderist jutt – seega midagi sootuks teistsugust. Aga muidugi saab ka Mulder endale rambivalgust, kuid peamiselt humoorika naljaninana – nagu ikka. Vaatamata olukordade tõsisustele suudab Mulder nende üle nalja visata, teistele uurijatele ette jääda ning pea igale uuele seotud inimesele närvidele käia. Teose lõpp on nagu alati kõige juhtunu peitmine ja tegelikkuse eitamine – Scully peab kirjutama inimliku ja loogilise raporti ning Mulder saab nagu ikka ülemuselt vastu päid ja jalgu oma “ebainimlike” ja “ebaloomulike” selgituste eest. Sest kuidas sa tõestad, kui pole millegagi tõestada? Eriti kui põhjendatu ei vasta meie füüsikale, keemiale ega muudele teadmistele. Sa võid loole panna punkti, ent juhtunut selgitada ikkagi ei suuda. Vähemalt mitte sobival kujul…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s