John Lloyd

“1411 fakti, et sind üllatada” – John Lloyd, John Mitchinson, James Harkin

  • Kirjastus: Ersen
  • Lehekülgi: 200
  • Ilmumisaasta: 2016

Olles endiselt vahelduste lainel, mõtlesin lisaks võtta kätte ka sootuks midagi teistsugust. Midagi, mis pole ilukirjanduslik teos ega ka aimekirjandus-/ eneseabi-/ enesearenguteos. Midagi, mille sarnast ma pole vähemalt selle blogi kirjutamise ajal veel kordagi kätte võtnud. Raamat, mis on kaanest kaaneni täis fakte lugeja üllatamiseks.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Raamat „ 1227 fakti, mis sind hämmastavad” lõi sind pahviks. Raamatu „1339 fakti, et sind jahmatada” peale vajus su suu lahti.
Selles raamatus toome sinuni järgmise portsu hämmastavaid teadmisi.
Ole valmis uuteks rabavateks faktideks!
Kas teadsid?
• Valgusfoorid võeti kasutusele 18 aastat enne auto leiutamist.
• Maakeral on iga minut kaks maavärinat.
• Karl Lagerfeldi kassil on kaks teenijannat, kes kirjutavad spetsiaalsesse raamatusse üles kõik, mida kass teeb.
• Maakoores on rohkem vett kui kõigis ookeanides kokku.
• Orhideed kannatavad ajavahest tingitud väsimuse all.
• Sisalikud ei saa samaaegselt kõndida ja hingata.
• Lipsu sõlmimiseks on 177 147 võimalikku viisi.

Otseselt mingit kokkuvõtet polegi siin võimalik teha, raamatu sisu ongi täpselt see, mida pealkirjas lubatakse. Üllatuse osa on muidugi individuaalne, ent võiks arvata, et vähemalt üks neist pea pooleteise tuhandest faktist on iga lugeja jaoks uus. Minu jaoks leidus uusi kohe rohkem, ent samas raamat on ilmunud meil 2016 ja selle viie aastaga siin vahepeal on kindlasti nii mõnigi fakti muutunud. Lisaks leidus fakte, mis kahjuks tõlke läbi oma tõe on kaotanud (ehk ütlus “tõlkes kadunud” leidis taaskord kinnitust). Saan seda väita vaid teatud teemade puhul, milles tunnen end kergelt “koduselt” ning tean, et raamatus olev fakt ei pea vett, või ilmnesid mõned ilmselged loogikavead. Igal juhul saab antud teose puhul öelda, et tõlkija oma tööd eriti korralikult kahjuks ei teinud. Tõlge on läinud kergelt rappa ning ka kirjavead on siin-seal lehvitamas.

Tekst on raamatus koondatud keskele, iga fakti vahel on tühi rida. Silmadele mugav skaneerida, siinkohal pole ühtegi halba sõna. Võiks ju arvata, et ainult hull loeb sellist raamatut nagu ilukirjandust, ent tegelikult nii pöörane asi ei olegi. Sõnaraamatu lugemine oleks vast hullem – kes aga loebki neid, siis täielik respekt! Olen varemgi analoogseid raamatuid sirvinud ja lugenud, hetkeseisu põhjal võin kinnitada, et mõnel-paaril korral on neist isegi kasu olnud. Mängudes või viktoriinides tulevad sellised teadmised abiks (kui suudad muidugi neist midagi ka meelde jätta). Seekordset lugemist võtsin pigem ajaviitelõbuks, tahtsin näha, kas raamat ikka suudab mind üllatada. Jah, suutis. Mõni fakt oli ikka nii absurdne, et pani lausa suunurgad kergelt tõusma. Jaburusel siin juba piire ei ole, on siis tegu puht loogikaga või looduse-loomadega.

APOLLO: https://www.apollo.ee/1411-fakti-et-sind-ullatada.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/1-411-qi-facts-to-knock-you-sideways/552531/et?isbn=9780571317776

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s