Marina Laikjõe

“Kõige ilusamad jalutuskäigud Pariisis” – Marina Laikjõe

  • Kirjastus: Pilgrim
  • Lehekülgi: 304
  • Ilmumisaasta: 2021

Kui kunagi Pariisi lähen, siis kaasa võtan kindlasti just selle teose! Miks? Sest tegu on justkui ühe kaasaskantava giidiga, mis mahub kenasti kotti ning viib su nii põnevatesse ja lummavalt muinasjutulistesse seiklustesse mööda armastuselinna ajaloolisi tänavaid. Pööra sinna ja sa näed seda,… kaks maja edasi ja seal on see,… nüüd vaata vasakule ja see on hoopis see…

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Nagu hea õpetaja valmistab end igaks tunniks ette, nii vaatab ka hea giid enne ekskursiooni ikka oma märkmed üle. Nende kaante vahele on koondatud Marina Laikjõe aastate jooksul kogunenud ülestähendused. Muidugi oleks kõige parem neid jutte ekskursiooni käigus giidi enda suust kuulda, kuid raamat „Kõige ilusamad jalutuskäigud Pariisis” annab kõigile üsna harukordse võimaluse piiluda sisse kogenud giidi isiklikku märkmikku ja saada sealt infot, mis võib tähelepaneliku lugeja muuta Pariisi tavakülastajast peaaegu asjatundjaks.

Raamat on jaotatud kenasti kaheteistkümneks imeliseks jalutuskäiguks, mis viivad lugeja kõige põnevamatesse, tuntuimatesse, vähemtuntuimatesse ja salajastesse paikadesse. On kirikuid, on maju, on muuseume, on pagarikodasid, on hotelle, losse, poode, koole, käimlaid – ühesõnaga kõike. Lood sündidest, surmadest, pulmadest, duellidest, ehitustest, raamatutest, konkurssidest, mõrvadest… Igav ei hakka kellelgi! Ja parim osa – kõik lood tulevad täpselt sellises järjekorras nagu neid läbi jalutades külastaksid. Tahes tahtmata kujutasin koguaeg lugedes ette, et mis tunne oleks ise praegu Pariisis olla ja raamatu saatel ringi seigelda… Kuid kuna ma kahjuks seda kohe teha ei saanud, guugeldasin muudkui vaheldumisi lugemisega kõnealuseid kohti, inimesi. Raamatus olevatest kirjeldustest jäi väheseks – huvi tekkis ja kohe korralikult, seega tahtsin näha, millised need kohad või inimesed ka tegelikult välja nägid. Google lahti ning sõna otsingu.

Teose autori ametialast on silmapilk võimalik aru saada – jutt jookseb nii ladusalt ja muhedalt, et tegu lihtsalt peab olema inimesega, kes teeb seda igapäevaselt ja elukutseliselt. Sa võid ju muidu Pariisis elada, ent kahtlen sügavalt, et tead kõigi vaatamisväärsuste ajalugu, tekkelugu, põnevaid juhtumisi ning muid huvi pakkuvaid palu. Peale igat jalutuskäiku ehk peatükki jäi mulje nagu oleks ühe korraliku ekskursiooniga maha saanud. Oh, kuidas sooviks, et need oleks olnud päriselt… Ideaalis loeks peatükke rahulikult (mitte nagu ma sel korralt: kõik korraga järjest), kõnniks sõnadega ühes tempos ja jaotaks jalutuskäigus vahest paari päeva peale ära. Piiluks sinna ja tänna, uudistaks kõiki kohti, värve ja lõhnu. Tahaks ikka nendesse kohvikutesse, pagarikodadesse ja restoranidesse kah sisse astuda ning head ja paremat proovida. Ila tilkus iga kord, kui söögist juttu tuli ja väljatoodud kohtade guugeldamine ei tulnud siinkohal üldse kasuks – ilma naljata, raamatule tuleks kohe kaasa anda (või juurde osta) pudel veini, paar head juustu ning magustoiduks mõni hea koogitükk/saiake. Ainult siis on aus mäng ja mõistlik seda võrratut lugemispala ette võtta, muidu jääd sõna otseses mõttes jänni.

Kuna mulle endale meeldib lugemise ajal tegeleda vaid lugemisega, siis ainus murekoht minu jaoks oli piltide vähesus. Iga uus jalutuskäik algab küll kauni pildi/fotoga, kuid kuna raamatus on rohkelt erinevatest inimestest, hoonetest, kohtadest ja sündmustest juttu, siis oleksin eelistanud veidi rohkem visuaali. Ka päriselus näitavad giidid ekskursioonides vahetevahel enda poolt kaasavõtud raamatutest või voldikutest lisapilte, et kuulajatele rohkem konteksti pakkuda. Raamatu puhul pole meil silme ees peale sõnade midagi, mistõttu lisafotodest oleks tulnud kindlasti kasu. Aga võib-olla on tegu meelitustrikiga – raamat on lennupiletite ostu ajendiks ning ootab, et sa ta reisile kaasa võtaksid? Kes teab, mina igatahes olen reisiks kindlasti valmis. Kui Pariisi satun, võtan raamatu kindlasti kaasa!

APOLLO: https://www.apollo.ee/koige-ilusamad-jalutuskaigud-pariisis.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/k%C3%B5ige-ilusamad-jalutusk%C3%A4igud-pariisis/1493636/et?isbn=9789949099580

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s