Arne Talving, Marcus Hernhag

“Aktsiatega rikkaks ja vabaks” – Marcus Hernhag, Arne Talving

Aasta alguses (tegelikult juba eelmisest aastast) on väga palju juttu tulnud investeerimisest ja sellega seotud raamatutest. Polnud nädalat, kui need ei ehtinud raamatute edetabelite tippe. Seoses pandeemiaga ei saanud ju inimesed nii palju raha reisidele kulutada, mistõttu jäi järgi rohkelt vaba raha. Mida sellega siis teha? Kasvatada? Jah, palun! Ent kuidas see raha kasvatamine ehk investeerimine täpselt käib, vot see on juba omaette pähkel. Poelettidele ilmub järjest enam uusi teemakohaseid raamatuid, mis muidugi on hingematvalt kallid. Millist siis valida ja võtta? Noh, mina valisin oma esimeseks lugemiseks kõige värskema kraami.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Marcus Hernhagil ja Arne Talvingul on vähemalt kaks ühist joont – mõlemad alustasid oma finantskarjääri tühjade pihkudega ning mõlemad ihkasid seda olukorda tuntavalt parandada. Tänu tarkadele investeerimisotsustele on nad tänaseks rikkad, kui soovite, ka vabad. 
Mõõdukalt jõukaks on võrdlemisi lihtne saada, see nõuab vaid mõningaid teadmisi, väidavad Rootsi ühed tuntumad tegijad. Rikkuse kasvatamine eeldab aga juba märksa suuremaid pingutusi. Lisaks kõigele muule ka toetavat elustiili ning enesedistsipliini, et oma teadmised teooriast praktikasse panna. Taandub ju edukas investeerimine paljuski käitumisteadusele ning inimloomule. Nagu autorid isegi kuivalt nendivad – tihti tuleb elu lihtsalt vahele. 
Vastupidiselt levinud arusaamale ei ole miljonärid teistest targemad. Küll aga on nad valmis rohkem panustama – keskmiselt ca 8,4 tundi kuus, mis on ülejäänutest pea kaks korda enam. Neid eristab ka üsnagi mõõdukas elustiil, mis lubab kapitali ülejääki reinvesteerida. Autorid väidavad, et rikkaid ei iseloomusta mitte ulmeline autopark, vaid rida põhimõtteid, mille hulka kuuluvad nii eraelu puutumatus, optimism, edasipüüdlikkus, kannatlikkus, säästlikkus kui ka kalkuleeritud riskeerimine. 

Ütlen täiesti ausalt – ei teadnud ma enne lugema asumist nendest aktsiatest ja investeerimisest põhimõtteliselt mitte tuhkagi. Mida need endast kujutavad, mida need teevad või isegi tähendavad – mul polnud absoluutselt õrna aimugi. Ent peale raamatu läbilugemist oli justkui lühike kiirkursus tehtud ning põhitõed/põhimõtted enam-vähem selged. Investeerimise esimene klass sai uhkelt lõpetatud. Jah, lugemine ei läinud kiirest ega lihtsalt, kuna tegu on pigem vabas vormis kirjutatud õpikuga kui ilukirjandusliku tekstiga. Sa loed, et õppida ja loetust aru saada. Mõned kohad lugesin isegi mitu korda üle, et olla kindel, kas sain õigesti aru, või tahtsin lihtsalt loetut kinnistada. Mida aktsia ikka tähendab, kuidas investeerimisega üldse alustad, millega arvestada, kuidas kogu rahamaailma loogika siin toimib ning mida pidada silmas. Kõik oli kirjas ja lahti seletatud. Raamatu lõpus on lausa eraldi investeerimisealane sõnastik, kus saad vajadusel abituge hankida. Geniaalne!

Suures plaanis on raamat jaotatud viieks osaks, kus autorid oma vaatevinkleid selgitavad ja kogemusi jagavad. Minu enda lemmikuks osutus Arne osa, milles ta räägib kuidas investeerimiseni jõudis, kuidas see käib ja kuidas ta seda siiani enda jaoks haldab. Millest kõik algas, proovikivid, elulised muudatuse, nipid raha säästmiseks (lausa 62 nutikat nippi!). Jutt oli väga selgelt üles ehitatud, läbimõeldud ning personaalne (mis, nagu teadagi, muudab loo lugeja jaoks palju kütkestavamaks ja võimaldab samastumist, vähemalt teatud piirini). Leidub muidugi ka kergelt öeldes väga ekstreemseid nippe, ent ega keegi sunni kõike samamoodi tegema. Need on vaid tema soovitused, ise valid, kas järgid neid või mitte. Lisaks on siin välja toodud konkreetsed näited arvude ja firmadega: kuhu, kuidas ja mis sai. Ei mingit ümmargust juttu suvaliste X ja Y väljamõeldud nimedega. Konkreetsed nimed, konkreetsed arvud. Tavaliselt on investeerimismaailm üpris salastatud ja keegi ei taha otseselt avalikult midagi rääkida. Jah, ma kaotasin või võitsin selle ja tolle aktsiaga, ent midagi täpsemat ei räägita. Justkui oleks see mingi tabu või väga suur saladus. Ainus, kes oma avameelsusega meelde tuleb, on meie endi Jaak Roosaare. Rohkemaid kahjuks välja tuua ei oska – või siis pole ma alaga piisavalt hästi end kurssi viinud.

Arvan, et tegu on väga hästi kokku pandud ja kirjutatud “õpikuga”, mis sobib suurepäraselt investeerimisega alustavale võhikule. Aitab nö käpad märjaks kasta ja annab kerge rahamaitse suhu. Järgmine etapp on nüüd vaid ise asi ette võtta ning esimene tehing ära teha!

APOLLO: https://www.apollo.ee/aktsiatega-rikkaks-ja-vabaks.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/aktsiatega-rikkaks-ja-vabaks/1457917/et?isbn=9789949694747

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s