Jaana Maling, Rain Siemer

“Elus” – Jaana Maling, Rain Siemer

  • Kirjastus: Kuub OÜ
  • Lehekülgi: 160
  • Ilmumisaasta: 2018

Raamatu ilmumisaegne reklaam on mul siiani meeles – jagati seda pea igas mulle tuttavas sotsiaalmeedia allikas, eriti eredalt on meeles Instagrami story’d raamatuesitlustest. Veidral kombel läks see ikkagi kuidagi minust mööda ja vähemalt samal aastal ma teost kätte ei võtnud. Raske öelda miks, ei mäleta kah, kuid siin ma lõpuks olen – võtsin raamatu lõpuks kätte ja otsustasin selle rohkelt reklaamitud ning kiidetud teose samuti läbi lugeda.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Mina – nagu iga teinegi inimene – ei oleks kunagi uskunud et sellisesse olukorda satun. Tihti kuuleme, et kellelgi on elus raske, aeg-ajalt kuuled, et mõni tuttav on surnud või sugulane raskelt haige, aga miskipärast keeldub inimmõistus sellist võimalust iseenda puhul tunnistamast. Ometi leidsin end istumas hallide seintega haiglakoridoris, kus mornil ilmel inimesed ringi liikusid ja valget ust vahtimas, mille taga ootas minu saatus. Peast käis läbi miljon mõtet, aga mitte ükski neist ei olnud ligilähedanegi sellele, mis tegelikult juhtuma hakkas.

Oled noor. Sul on hea töö, naine, väike laps. Kõik on justkui korras, ent siin-seal annab organism märku, et midagi on mäda. Sul on süües kõhus valud. Tüüpilise mehe kombel ei teinud Rain valudest väga välja. Mõõga neelamine tundus liigse piinana ja kui antakse valida, kas teha või mitte, valib enamus alati viimase. Seega sai Rain perearstilt mõõga asemel tabletid, mis muutsid oleku veidi paremaks, ning mees lasi samas vaimus edasi. Kuniks asi läks täiega käest – tuli verd, tuli vikatimees, lõpp paistis olevat käega katsutav. Ent Raini aeg polnud õnneks veel käes ja surmatooja liikus edasi. Haiglas selgus ka nende valude ja piinade põhjus – mehel on kasvaja. Vähk. Pääsemiseks tuleb ette võtta keemiaravi, mitte midagi muud teha pole. Asi on liiga kaugele arenenud, oleks pidanud juba esimeste valude ilmudes uurima hakata. Mida tähendab keemiaravi, mida see endast kujutab ja kuidas kogu protsess välja näeb – nii tervise kui ka psüühilise/emotsionaalse poole pealt – sellest Rain oma raamatus räägibki. Tema võitlus elu ja surma peale. Tema võidetud sõda.

Olles ise vaid aasta tagasi kaotanud samale vaenlasele väga kalli ja lähedase sugulase, tean ligikaudselt, mis valu võib tunda kannatajale kaasaelaja. Ent mis valu piinab ohvrit ennast, mida tema tunneb, mõtleb ja läbi elab, sellest polnud mul õrna aimugi. Rain avab oma looga uksed sellesse piinarohkesse maailma, kuhu keegi vabatahtlikult minna ei taha, ent kuhu siiski mitmed saatusesunnil kahjuks satuvad. Pole vahet kas läbielaja või kaasaelajana, kummaski nahas olla ei taha. Lugu hakkab pihta sealt, kus tulid valud. Järgneb kerge tõus paremuse poole ja siis järsk kukkumine peaaegu et põhja – arstlik diagnoos purustab kõik roosad unenäod ja lootused väheke kergemale vaenlasele. Vaid arsti enda positiivne suhtumine ja usk hoiavad Rainis veel lootust paranemisele. Ka perekond on Rainile olemas, abiks ja toeks. Raske on kõigil, kuid üheskoos võetakse kokku ja minnakse vaenlasele vastu – algab vaevarohke keemiaravi. Magamatus, unenäod, valud, kehakaal, väsimus, hirmud, suhted, mõtted – juttu tuleb kõigest. Fookus ühes punktis pole aga ühegi stsenaariumi kohaselt ideaalne, sest vaatamata vähile lähevad kõigi elud edasi ning tähelepanu vajavad ka teised. Raini võitlus võtab endale kogu mehe energia, tähelepanu ja jaksu. Pere jääb kaugele tahaplaanile ja see ei jää kahjuks tagajärgedeta…

Raske oli mitte kaasa elada. Isegi pisarad tahtsid silma kerkida, sest olenemata võidust vähi üle tuli läbi käia kohutavalt raske ja keeruline teekond, mis nõudis omajagu ohvreid. Lisaks Rainile räägivad kaasa ka ta ema, vend ja tolleaegne elukaaslane, muutes raamatu mitmekülgsemaks. Teiste perspektiiv loole annab mõista, et kõik ei näe sama olukorda alati ühtmoodi, hoolimata ühisest eesmärgist. Raamat aitab mõista nii haigust ennast kui ka kannatajat ning kohati muudab läbimindava protsessi arusaadavamaks. Mida tunneb kannataja, mida ta mõtleb. Positiivsus on üks kõige tugevamaid abimehi ja tegureid siinses mängus, ilma sellest võita ei saa. Tohutult sügav raamat, mis puudutab hingepõhjani. Detailidesse väga ei laskuta, pigem antakse edasi läbielatu üldpildina. Kuid vaatamata kõigele on suur rõhk siiski tervise hoidmisel – kui midagi on mäda või valesti, tuleb minna kontrolli. Asjade edasilükkamine ei tule kunagi kasuks, vaid suurendab hinda, mida paranemiseks maksma pead (kui see veel üldse võimalik on). Seega hoidke end ja hoidke lähedasi!

APOLLO: https://www.apollo.ee/elus.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/elus/1196314/et?isbn=9789949888559

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s