S. K. Tremayne

“Assistent” – S. K. Tremayne

  • Kirjastus: Pegasus
  • Lehekülgi: 336
  • Ilmumisaasta: 2021

Tegu on minu selle suve kõige esimese põnevikuga ja ei saa alustada kuidagi muud moodi, kui vaid kiites-kiites-kiites! Ei osanud raamatust midagi ette arvata, tõttöelda ei teinud tagumise kaanega enne lugema asumist tutvustki – jah, lausa nii ähmi täis olin! Arvasin vaid, et mängus on kellegi (inimesekujul) assistent, kes oma ülemuse elu mingil põhjusel põrguks teeb ja see ongi kogu lugu. Lihtne, loogiline. Aga oi, kuidas ma eksisin!

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Sa arvasid, et ta on loodud sind abistama. Sa eksisid …
Ta on su majas. Ta korraldab su elu. Ja nüüd röövib ta sinult kõik. 
„Electra, pane tuled põlema.“ „Electra?“ „Ma tean, mida sa oled teinud.“ 
Digimaailma õudusi lahkav psühholoogiline põnevik „Külmakaksikute“ autorilt.
Ta jälgib sind lakkamatult. Värskelt lahutatud Jo arvab, et tal veab, kui sõbranna talle peaaegu tasuta oma korteris vaba tuba pakub. Londoni Camdeni linnaosas asuvat luksuskorterit haldab digitaalassistent Electra, kes hoolitseb kütte ja valgustuse eest ning aitab mõnikord isegi Jo üksildust leevendada. Ta teab kõiki su saladusi. Kuni ühel õhtul ütleb Electra midagi, mis lööb Jo maailma kõikuma: „Ma tean, mida sa oled teinud.“ Jo on vapustatud. Sest tema minevikus on tõepoolest tume saladus. Andestamatu saladus. Nüüd tahab ta su hävitada. Jo saladust teab vaid kaks inimest. Ja nad ei räägiks sellest kellelegi. Või nii ta arvab. Londonit laastavas karmis talves hakkab Jo vähehaaval mõistma, et assistent riiulil ei püüa temaga üksnes manipuleerida, vaid tahab ta päriselt hävitada.

Kui Jo oma parima sõbranna luksuskorterisse elama kolib, ei oska ta arvatagi kui palju ta elu koduabilistest sõltuma hakkab. Kogu korter on täis virtuaal-assistente, kes häälkäskluste peale omanike elu lihtsamaks peaksid tegema: otsides informatsiooni, saates sõnumeid, asendades kalendreid, mängides muusikat, valvates kodu, seadistades valgusteid. Ainult ütle, mida soovida, ja nemad täidavad su käsu. Kuniks nad ühel hetkel seda enam ei tee… Jo’l on saladus, mis võiks hävitada kogu tema elu ja karjääri. Saladusest teavad vaid sõbranna ja eksabikaasa. Kui ühel päeval ütleb assistent Electra midagi kummalist, arvab Jo, et keegi on teda reetnud või manipuleerib temaga. Ent tõestada pole kahjuks millegagi. Ka perekonnas peituv haigus ei aita kaasa, vaid pigem muudab kogu olukorra segasemaks. Kergelt A. J. Finni “Naine aknal” vibe‘ga põnevik ühel suurimal ja enim kardetavamal tulevikuprobleemil – tehnoloogia ja meid abistavad koduseadeldised.

Kergelt eluga tuksis peategelane Jo kõlab nagu ühe stereotüüpse värskelt vallalise naisena, kes püüab peale lahutust taas oma elu ja karjääri rööbastele ajada. Mida aga enamus ei tea, on naise tume saladus. Jo on nagu sibul – tal on mitmed ja mitmed kihid, mõned lausa nii salajased, millest ta isegi midagi ei tea. Veel… Raamatu põhipinge ongi ehitatud üles Jo enda mälule, mida ta tasapisi teose vältel lahti keerutama hakkab. Mida enam minevikku lahti rullub, seda segasemaks aja asi läheb. Võin südamerahuga väita, et sain pea kõik tegelased kahtlusaluste nimekirja sobitatud, mõnd lausa rohkem kui ühe korra. Lõpptulemust poleks ma aga üldse oodanud – väga kavalalt üles ehitatud ja mõnusa plot twist‘iga lugu. Mitte kordagi ei hakka igav. Koguaeg elad Jo’le kaasa ja püüad välja mõelda, kuidas saaks ise sellises olukorras hakkama (mitte et kunagi sellisesse sattuda tahaks – jumal ei!). Mida teha või kuidas seadmeid üle kavaldada? Kergelt klaustrofoobiline tunne tekkis – Jo on tehnika võimuses ning suutmata oma süütust tõestada, kahtlevad sinus absoluutselt kõik. Mida sa teed?

Peale raamatu lõppu olin (ja siiani olen) enam kui kindel, et ei taha oma ellu ühtegi virtuaal-assistenti ja mõte vanade Nokia telliste juurde minna tundus äärmiselt ahvatlev. Ka soov inimestega rohkem näost-näkku ja vabas looduses suhelda kasvas tohutult. Tehnika on ikka salakaval kurivaim ning üpris kergesti hallatav, eriti kui tunned eriala. Kindlasti on tegu veel tulevikuga, sest AI tegelaskujud pole just kõige odavamad lahendused, mida inimesed oma kodudesse osta saaksid, ent mõte sellest kui järgmisest nõrgast lülist oma turvalisusesse, tekitab tahtmise risti ette lüüa. Jah, see võib küll mingil määral aidata, aga samas pole miski kindel. Usaldus on kerge kaduma, siinses teoses on lausa kõik kaheldav.

Nautisin teose lugemist väga, ei suutnud seda enne käestki panna kui tagumine kaas vastu tuli. Väga põnevalt ja intrigeerivalt ülesehitatud lugu, mis mängib nii peategelase kui lugejaga. Tekst on üldjuhul ladus, mõnes kohas oli veidi konarlik, ent ka peategelane oli kergelt kentsakas, seega tasakaalustas kõik välja. Ja väga hea et oli, liiga sümpaatsele peategelasele oleks keerulisem raamatus tehtud vigu andestada. Peale sellise saaga läbielamist jääb Jo’st supernaise mulje ning olgem ausad – kui saad AIga hakkama, siis saad kõigega hakkama! Super lugu, soovitan soojalt!

APOLLO: https://www.apollo.ee/assistent.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/assistent/1502075/et?isbn=9789916160244

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s