Jaak Juske

“Imelik nõukaaeg” – Jaak Juske

  • Kirjastus: Randvelt Kirjastus
  • Lehekülgi: 60
  • Ilmumisaasta: 2013

Mõtlesin taas midagi lastesõbralikku ette võtta ja miks mitte ka midagi harivat. Nõukogude ajal ma isiklikult elanud kunagi pole, ent sellegipoolest on päris mitmed tolle aja elemendid mulle tuttavad ning teada. Mäletan kui sai üks suvi käidud ka Balti Jaamas nõukaajastu näitusel. Iseenesest ülikõva näitus oli, sai nii vaadata kui lugeda, katsuda, näppida ning pilte teha. Kahju ainult see püsinäitus ei olnud, oleks nii mõnegi sõbra sinna tagasi tahtnud viia.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Jaak Juske, kelle raamatud Tallinna ja Tartu unustatud lugudest on köitnud paljusid täisvasvanuid, on kirja pannud meie lähiajaloo laste jaoks arusaadavas ja põnevas võtmes. Mis mänge mängiti, kui arvutimänge polnudki? Milliseid komme sõid issid, kui nad olid nii sama vanad kui lapsed praegu? Kuidas sõbraga kinnominek kokku lepiti, kui mobiiltelefon alles ootas leiutamist? Kust tuli meie sinimustvalge lipp ning millised lipud lehvisid siis, kui issid-emmed lapsed olid? Miks vanadel fotodel kõigil lastel ühesugused kaelarätid kaelas on? Juske toob nostalgianaeratuse näole vanematele ja ajab silmad imestusest suureks lastel. Aga miljon miksi, mis lastel muidu täiskasvanute jutu kõrvalt kuulates tekivad, saavad vastuse. Köitvat teksti saadavad ühtaegu teravmeelsed ja lapselikult võluvad illustratsioonid, mille autoriks on noor kunstnik Merilyn Anvelt.

Eesti lipp ja sünnipäev, näärivanad, rongisõidud ja kohukesed. Telefonid, telekad, raadiod ja autod-bussid. Kooliaeg, pioneeriaeg, suvised puhkused ja ema-isa tööpäev. Räägitud saab kõigest, mis vähegi ühe nõukogudeliiduaegsele lapsele rolli mängis. Võrreldes tänapäevaga on tegu sootuks teistsuguse elu ja kultuuriga, polnud siis ei sõnavabadust ega tehnoloogilisi nutividinaid. Valikud olid väikesed, lapsed jooksid ringi, nutisõltuvus ei olnud kusagil teemaks. Leppida tuli sellega, mis oli. Kohati võib see tunduda õudusunenäona, ent samas – nii palju kui olen oma vanematelt ja teistel kuulnud, siis tagantjärgi mõeldes polnudki see nii kohutav aeg. Pigem omamoodi huvitav ja vahest isegi põnev. Muidugimõista ei kehti sama arvamus nende puhul, kes küüditamisega kokku puutusid, kuid eks päevalõpuks on tegu lihtsalt ühe järjekordse ajastuga, mis tekitab erinevates inimestes palju erinevaid emotsioone. Ühtset õiget siin pole. Tulles aga tagasi raamatu enda juurde, siis kirja on pandud kõik ikka lastesõbralikult ja positiivses võtmes. Asju ja olukordi on selgitatud piisavalt põhjalikult, Merilyn Anvelti vinged joonistused illustratsiooniks. Kuna ise lugesin raamatut e-raamatuna, siis ei ole ma kindel, kuidas pildid päris paberlehtedel paistavad, aga nutiseadmest vaadatuna on tegu kohe eriti kirgaste ning ägedate joonistustega!

Arvan, et tegu on seni kõige põnevama Juske lasteraamatuga, mille läbi olen lugenud ja mis ka endale kergelt nostalgilise tunde tekitas. Loetu tuletab meelde “vanu” aegu (vanavanaemade ja vanaemade kortereid) ja seletab kõik lastesõbralikult lahti – super! Mitmed kirjanikud ja lugejad on öelnud, et tänapäevaseid kohustusliku kirjanduse nimekirju vaadates tekib kohati küsimus, et kas õpetajad muud ei viitsigi lugeda kui sajanditagust kirjandust. Aeg on nüüd ju teine ja paljud lapsed ei pruugi enam arugi saada, millest nad loevad – sõnad, väljendid jm on ajapikku muutunud. Ent kui ei sobi asendada vanemat kirjandust uuemaga, tuleks võõrsõnad ja tundmatu ikka lastele lahti selgitada. See aitaks neil loetut paremini mõista ja õpetajad saavad rahus oma lemmikteoseid nimekirjades hoida. Juske käesoleva teosega saaks kindlasti vähemalt mõnelegi küsimusele noorte peas vastuse. Kuidas asi tol ajal käis või mis on mis. Põnev lugemine lastele ja suure tõenäosusega ka nende vanematele!

APOLLO: https://www.apollo.ee/imelik-noukaaeg.html

RAHVA RAAMAT (e-raamat): https://www.rahvaraamat.ee/p/e-raamat-imelik-n%C3%B5ukaaeg-isa-p%C3%B5nevad-unejutud-ajaloost/801015/et?isbn=9789949973248

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s