B. A. Paris

“Terapeut” – B. A. Paris

  • Kirjastus: Pegasus
  • Lehekülgi: 352
  • Ilmumisaasta: 2021

Raamatu kaane põhjal võiks arvata, et tegu on looga, kus kokku saavad kurjakuulutav terapeut ja pisikesed lapsed või siis vähemalt üks mudilane (lipsukesega sõlmitud pats viitab üldjuhul väikestele nukulikele tüdrukutirtsudele). Kuid kaaned on siinkohal petlikud ning varjavad endas sootuks sügavamat müsteeriumi. Jah, tegu on tõesti terapeudiga, aga sa ei arva kuidagi ära, missuguse terapeudiga…

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Maja, mis varjab endas šokeerivat saladust … Kui Alice ja Leo kolivad Londoni peenesse elurajooni äsja renoveeritud ruumikasse majja, tundub, et nende unistus on täitunud: viimaks saavad nad rajada esimese ühise kodu ja elada koos tõelise paarina.
Ent kui Alice naabreid pisitasa tundma õpib, saab ta teada, millist kohutavat saladust maja endas varjul hoiab, ja ta hakkab tundma tugevat sidet Ninaga – terapeudiga, kes elas majas enne neid. Alice üritab iga hinna eest kahe aasta taguse sündmuse kilde kokku panna, aga mitte keegi ei taha sellest rääkida. Naabrid salatsevad ja selles pealtnäha kokkuhoidvas kogukonnas pole kõik sugugi nii täiuslik, nagu esmapilgul paistab. Ja on see pelgalt kujutlus või käib keegi tõesti öösiti nende majas ringi?

Kas sa koliksid majja, mille eelmine omanik samade seinte vahel oma õnnetu lõpu leidis? Kas magaksid toas, kus eelmine perenaine tooli külge seoti, juuksed peast nüliti ning ots peale tehti? Või kui sa juba oled sinna kolinud, kas jääksid sinna edasi elama? Tohutult rasked küsimused, millega raamatu peategelane rinda peab pistma ning millega ise ei tahaks kunagi kokku puutuda. Isegi lugejana oli keeruline võimalikke vastusevariante välja mõelda. Jah, keegi ei tahaks sellises kohas elada, kuid mida siis üldse sellise kohaga teha? Lihtsalt seisma jätta või maatasa teha? Keeruline värk. Arvaksin, et kui peaksin peategelase rollis olema, püüaksin samuti juhtumis selgust saada, sest süda ei annaks kuidagi rahu. Aga üks, mis kindel – ära kunagi eelda, alati küsi ja kontrolli. Suur õppetund raamatust! Peategelase tormakad otsused ja läbimõtlemata käitumine teevad ühtpidi talle endale karuteene, teisalt võimaldavad lool areneda ning lugejale põnevust pakkuda.

Üldjuhul liikus lugu siiski äärmiselt aeglaselt, parimal juhul ütleks raamatu kohta slow-burning põnevik, sest midagi äkilist või üllatavat siin ette ei tulnud (isiklikult eelistan rohkem tegutsemist või sündmuseid). Eelistati paksus udus susserdamist ja loodeti loo lahenemisele/ellujäämisele. Kaine mõistus, veidi rahulikku mõtlemist ja otsekohesus oleks loole teinud muidugi kiirema lõpu ning päästnud Anna nii mõnestki ebameeldivast olukorrast, aga oli nagu oli. Tegelastele meeldis ikka uisapäisa ringi manööverdada ja alles hiljem tegude üle järele mõelda. Kahtlustada saab raamatus reaalselt kõiki – selles osas on autor head tööd teinud. Igal tegelased on veidrad saladused või kombed, ka mõrvamotiivid on kerged pinnale kerkima. Inimesed on omamoodi imelikud, eelkõige aga Anna uued naabrid. Igast nende teost polegi võimalik aru saada – või on asi lihtsalt minus, sest ma pole lapsevanem. Vahest oleks võinud rohkem selgitusi tegelaste käitumiste kohta tulla? Miks muidu ei tahetud minevikust rääkida või kõõritati pahaselt Anna poole, kui too küsimusi esitama hakkas – kummaline suhtumine…

Kõrg-“pinge”-liiniga siin aga kokkupuudet ei tule, pigem on tegu rahulikuma teosega. Usalduse, piiride ja iseendaga mängimine on raamatus omaette tasemel ning proovile pannakse kõik. Kui kaugele on nõus inimesed minema, et lahendada mõistatus, päästa iseenda nahk ja matta mälestused unustuse hõlma? Peategelase tormakas sukeldumine juhtunusse tõmbab ka lugeja endaga sügavale vee alla, mis omakorda võimaldabki autoril nii kavalalt mängida. Erinevaid detaile ja vihjeid on loosse punutud kohe korralikult, aga mitte kõike pole alati võimalik tähele panna. Alles peale lõppu hakkasid kõige pisemad lülid end omavahel ühendama ja loogika võttis võimust. Sünge lugu, aga rumalad vead.

APOLLO: https://www.apollo.ee/terapeut-302431.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/terapeut/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s