Ulla-Maija Paavilainen

“Suurim neist on armastus” – Ulla-Maija Paavilainen

Kes meist siis ei oleks kuulnud midagi Marimekkost või kes ei tunne firmale omaseid mustreid ära? Põhjanaabri üks tuntuim firma, mis on tänaseks vallutanud pea kogu maailma. Ent mis või lausa kes tegi Marimekkost nii vägeva ja võimsa brändi? Vastus peitubki selles raamatus.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Marimekko mõjuka naise imetlusväärne elu
Saarijärvil asuvas tagasihoidlikus tares sünnib tüdruk, kes murrab oma energia ja tarmukusega laia maailma. 16-aastaselt kolib Kirsti Paakkanen Helsingisse, kus saavad alguse tema õpingud ja aastakümneid kestnud karjäär. Esmalt asutab ta eduka reklaamiagentuuri Womena, kus töötavad vaid naised. Pärast agentuuri müümist ostab Kirsti majandusraskustes vaevleva Marimekko ja tema eestvedamisel puhkeb legendaarne Soome moemaja taas õitsele.
Raamatus räägib Kirsti avameelselt elu õnnehetkedest ja valusatest kaotustest ning kirjeldab oma kirevat teekonda Soome nimekaimate tippjuhtide hulka. Sõna saavad lähedased ja sõbrad, kel on olnud võimalus seda erakordset naist tunda. Karismaatilise äridaamina iidoli staatusesse tõusnud edukas ja stiilne maailmakodanik ei unusta hetkekski oma tagasihoidlikku päritolu. Tugeva ja visa visionäärina on Kirsti pannud südamed kiiremini põksuma ning olnud innustav eeskuju ja imetlusobjekt kõigile, kes temaga kohtunud.

Üleni mustas, silmatorkavate disainehetega, kõrgete kontsadega, pikkade uhkete küüntega ja äärmiselt otsekohese suhtumisega Kirsti Paakkanen, kes jätab endast kõigile millegagi meelde. Unustamatu naine! Kasvõi sellega, et võttis 62-aastaselt üle Marimekko juhtimise ning tegi pankrotistumise äärel olevast firmast tõelise legendi. Naine, kes tuli justkui eikusagilt, kuid lõi vaatamata ühiskonna ja ajastu normidele 40-selt oma reklaamiimpeeriumi. Kes näitas kogu maailmale, milleks on naised võimelised. Ka pere, laste ja abikaasata on võimalik elus läbi lüüa ja kaugele jõuda, tähtis on jõud, tahe ning midagi veel – midagi kirstilikku…

Raamat algab täiesti algusest, kui ilmavalgust nägi pisike Kirsti. Tüdruk oli juba pisikesest peale silmnähtavalt teistest üle, toimetades omaette, jäädes silma, müües ema tehtud pannkooke. Peale kooli lõppu suurlinna kolides algab aga korralike tõusude ja mõõnade saatel seiklus nimega „Elu“, mis viib noore neiu nii abieluranda, karmile tööturule kui ka lahutatud naisete klubisse. Tutvusringkond täis koorekihi nägusid, vapustavad moesõud, ahhetama panev kinnisvara, kallid koerad, uhked autod, disainerite riidetükid ja mööbel – tõeline Hollywoodi unelm, aga üllataval komber siiski Skandinaavia reaalsus. Vähemalt ühe Saarijärvi neiu jaoks. Varajased eluõppetunnid, kindlameelsus, otsekohesus, ausus, usk, tahtejõud ning ninakus tegid Kirstist raudse leedi, kellega koostöö võis olla nii auhindadega pärjatud unelm kui ka hirmufaktorit meenutav kogemus. Lugedes mõnd teravamat stseeni, tekkis Kirsti vastu tõeline aukartus ning mõte, et selle naise musta nimekirja küll sattuda ei soovi. Või kohtuda temaga mustal päeval. Aga vaatamata teravatele ütlustele ja teravale huumorimeelele on tegemist naisega, kes on kindlam kui kalju ja kelle peale võib loota – ta on nagu majakas, mis seisab püsti iga tormi ja tuulega. Tõeline eeskuju ja inspireeriv isiksus!

Vaatamata vägevale tegelaskujule ja motiveerivale loole oli lugemine minu jaoks veidi konarlik. Umbes nagu kergelt roostene rong, mis siin-seal tempot maha võttis ning vajas rööbastele saamiseks parajat jaksu. Ehk vahepeal läks jutt natuke lappesse. Lugu ise pole vaid Kirsti enda meenutused, vaid segu nii tema kui ka ta sõprade-tuttavate mälestustest. Püüdes esile tuua pigem suuremaid ja/või muljetavaldavamaid lugusid/seiku Kirsti elust, tuli mingeid kohti või inimesi natuke lähemalt tutvustada/selgitada, mistõttu lugude jooksvus polnud kõige ühtlasem. Aga teisalt on see arusaadav – sul on vaid niipalju lehekülgi, millele ühe naise senine lugu kirja panna, kõik ei mahugi siia. Ent loetud see sai ning kindlasti soovitan ka teistel lugeda – eriti neil, kes otsivad inspiratsiooni. Lugemine ei pruugi minna küll kiirelt või ühe päevaga, aga siis ongi mõnusam loetu üle juurelda ja ehk püsib kauem meeles!

APOLLO: https://www.apollo.ee/suurim-neist-on-armastus.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/suurim-neist-on-armastus/1481316/et?isbn=9789949691937

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s