Helen Pollard

“Rannapood” – Helen Pollard

  • Kirjastus: Pegasus
  • Lehekülgi: 400
  • Ilmumisaasta: 2021

Kui suve esimene kuu sai mööda saadetud enamjaolt põnevuse lainel, otsustasin teist kuud sisustada veidike kergema temaatikaga – armastusega. Soojad rannailmad eeldavad iseenesest mõistagi rannaraamatuid ja mis saakski sobida paremini kui teos, mille pealkiri sisaldabki juba randa.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Claudia pole kunagi kahetsenud, et suurlinnaelu seljataha jättis ja ranna- äärsesse paradiisikildu põgenes. Toeks ninakas kass Puding, on ta ümbritsenud end ustavate sõpradega, kes on Claudiale kui perekond. Tema pood rannatee lõpus on täis asju, mis rõõmustavad nii kohalikke kui ka külalisi. Elu on viimaks loksunud täiuslikku mõnusasse rütmi.
Seda seniks, kuni alevikku kolib lesestunud Jason koos teismelise tütre Milliega, otsides mõlemale uut algust. Claudia poekese põnev sortiment – ja naise vabameelne elustiil – tõmbab Milliet otsekohe. Kuid praktilise meelega arhitektile Jasonile ei ole tütre uued huvid meeltmööda. Ta ei häbene Claudiale oma arvamust öelda ja sädemed lendavad igal nende kohtumisel.
Kuid Jason ja Millie ei ole sel suvel ainsad uustulnukad ning elu sadama ümbruses – iseäranis aga Claudia elu – muutub rohkem kui ühel moel. Kui Claudia tee aina ootamatumatel viisidel Jasoni omaga ristub, hakkab ta märkama seda, mis peitub mehe tulise temperamendi ja terava keele taga. Claudia oli kindel, et tema elus on kõik olemas, aga ehk oli midagi siiski puudu?

Claudia on otsustanud lõpetada enese piinamise ja keerata elus ette uus puhas leht. Kallim, töö ja elupaik – kõik läks vahetusse… või noh, peaaegu kõik. Naine kolis lummavasse pisikesse rannamajakesse, mille esimesele korrusele sai omaette poekese luua. Mõeldud, tehtud. Väike Claudia rannapood nipsasjakestega koos kõrval asuva raamatupoe ja kohvikuga on südamelähedased mitmetele kohalikele elanikele. Kuniks linna kolib uus salapärane poeke, mis vanematele kohalikele hirmu nahka ajab – kellega tuleb konkurentsi mõttes rinda pistma hakata? On see raamatupood? Kohvik? Või hoopis midagi seoses spirituaalsusega naguClaudia pood? Lisaks saabuvad linna elama leskmees ja tema mässumeelselt kinnine teismeline, kes aga kiirelt kohalikku ellu kistakse ning kelle teed pidevalt Claudia omaga ristuma hakkavad… Kas ees on oodata uut sädet või hoopis midagi tormipoolset?

Olles varasemalt läbi lugenud kogu autori „Väike Prantsuse külalismaja“ sarja – mis on minu meelest lummavalt hea triloogia ning ideaalne suvelugemine – ootasin uut teost kohe suure põnevusega. Ent tegu on sootuks teistsuguse teosega kui sarja raamatud. Pole mingit idüllilist Prantsusmaad ega rõkkavat huumorit, mis VPK-sarja kaunistas. Uus raamat on teisest mastist armastusromaan: peenetundeline ja õrnalt paitav. Kokku saavad haprad inimvared, kes on küll end mingil määral ajapikku uuesti kokku võtnud, ent kelle armid pole veel täielikult paranenud. Üheskoos suudetakse need uuesti lahti rebida, kuid seekord ikka eesmärgiga need jäädavalt kokku ajada. Purunenud armastus on muidugi pea kõikide probleemide aluseks ning sellest ei saa siin kuidagi üle ega ümber. Pealtnäha rõõmsa näolapi taga on peidus katkise südamega hing, kivistunud nägu peidab aga saladusi, hirmu ja süümepiinu. Kellelgi pole lihtne, aga kõik peavad vastu võtma uue alguse, meeldigu see neile või mitte.

Muidu rahulik lugemine suutis aga mõnes kohas ka üllatada: tegelaste käitumine oli lihtsalt nii-nii tõetruu. Tavapärase tohutult dramaatilise ja ilukirjandusliku käitumise asemel on teoses tegelased karastatud realismiga ning tüli puhul kohtab noortepärast lapsikust, kontekstist väljarebimist ja haavunud loomade kombekohast kaitse-rünnakut. Seda elementaarset „inimlikku“ taktikat. Ei saa kindlasti öelda, et tegu millegi meeletust suurega oleks, kuid minu meelest midagi sootuks teistsugust (mida tavaliselt ei leia). Või siis olen lihtsalt liiga palju inimkäitumiste kohta lugenud, et hakkan märkama ja analüüsima neid ka ilukirjanduslikes teostes.

Pean kindlasti välja tooma, et nautisin väga raamatu rahumeelsust (kui selline asi üldse eksisteerib). Lugu nagu lainete loksumine. Lugemine jättis nii meeldiva ja mõnusa mulje, sai seda nautida ega pidanud pead murdma. Väga inimlik teos, kus tegelased teevad „inimlikke“ vigu ja käituvad kui väikesed lapsed, sest tekib tunne „kogu-maailm-on-minu-vastu“. Raamat pani mõtlema ning juurdlema, mida oleks saanud teha teisiti ja see omakorda õpetab (vähemalt minu puhul) inimsuhetes paremini hakkamasaamist. Tegu võib ju olla küll väljamõeldisega, ent alati leidub igas raamatus midagi õpetlikku. Siinne raamat õpetas uute alguste vastuvõtmist ja uute võimaluste andmist.

APOLLO: https://www.apollo.ee/rannapood.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/rannapood/1511780/et?isbn=9789916160343

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s