Walter Tevis

“Lipugambiit” – Walter Tevis

  • Kirjastus: Postimees Kirjastus
  • Lehekülgi: 392
  • Ilmumisaasta: 2021

Minu jaoks sai see raamat alguse Netflixi sarjanäol, peaosas Anya Taylor-Joy. Kulus tükk aega, kuniks võtsin nõuks meeletult kiidetud sarja ette võtta. Oli teisipäeva õhtu, tavaline tööpäev. Katsetamisest sai imekiirelt binge-watch’imine ning vaatasin kogu sarja sama ööga ära. See. Oli. Nii. Pagana. Lahe. Plaanisin kohe endale Book Depository’st raamatu tellida, et saaksin ka algloo kätte, ent Postimehe Kirjastus jõudis siinkohal ette, tuues teose lugejateni puhtas eesti keeles. Aitäh!

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Kaheksa-aastaselt lastekodusse saadetud Beth Harmonil on kaks võimalust trööstitust reaalsusest põgeneda: malemäng ja pisikesed rohelised pillid, mida lastele nende vaoshoidmiseks ja „meeleolu parandamiseks“ jagatakse.
Males avaldub Bethi erakordne anne ja ta alistab mängeldes ühe vastase teise järel, jõudes juba teismelise imelapsena Ameerika Ühendriikide malemängu tippu. See annaks talle võimaluse luua endale uus ja parem elu, kui poleks vaid ootamatut takistust – seletamatut enesehävitustungi. Võidud ja kaotused malelaual kaotavad tähenduse, kui Beth elumängus endalegi ootamatuid käike teeb.

Beth Harmon on orb, kes vaatamata lapsepõlve erinevatele katsumustele on leidnud enda jaoks kire – malemäng. Väike tüdruk õpib lastekodu keldris salaja mustade ja valgete ruutudega mängima. Peale lapsendamist satub Beth pereema soovil üksinda poodi, kus kauba täitmist oodates märkab ta maleajakirja, milles räägitakse rahaliste auhindadega maleturniiridest. Tüdruk otsustab seal osaleda ning tulebki turniirilt võitjana koju, alistades ka osariigi tšempioni. Avastades oma oskuse võime ja ulatuse hakkab Beth koos kasuemaga mööda Ameerikat ringi reisima, osaledes erinevatel turniiridel ning tuues nendelt vaid võite koju. Kuni ilmub Venemaa tšempion Borgov ja neiu kaotab nii esikoha kui ema… Suurele edule järgneb korralik laostus pudelipõhja vaadates. Viimase õlekõrrena ilmub Bethi ellu lastekodu parim sõbranna Jolene, kes koos USA tšempion Benny Wattsiga teevad põhjakäinud maletšempionist taas malemeistri.

Kes on varem vaid Netflixi sarja, sel on kindlasti mingi aimdus, mis juhtuma hakkab, mis lugejat ees ootab. Aga võta näpust – jah, põhilugu on sama, ent erinevusi leidub rohkelt. Alustades äärmiselt sünge ja agressiivse mõtlemisega, lõpetades juuksevärvi, pideva üksinduse ja suhetega. Ehk justkui sama lugu, ent samas ka mitte. Teose algus võtab lugeja vastu väga robustselt ning rohkmakalt: lühikesed vähese sisuga lõigud Bethi varajasest elus jätavad teoses esialgu kummalise ning mitte eriti meeliva mulje. Umbes nagu oleks kirjanikuks mõni kollanokk, kel sõnad ei jookse just kõige paremini. Laused hakivad, mõte kaob, rohkelt julmust. AGA nii nagu areneb lugu, areneb ka kirjanik – lugu hakkab jooksma, alguses rahulikult, siis vaikselt kiirenedes kuni lõpuspurdini Moskvasse välja.

Tegu on looga noorest sõltlasest (kui nii tohib öelda). Rõhun sõnale “sõltlane” hea mõttes, tegu on Bethi eluks vajalikud teguriga. Kui enamusel tänapäeva noortest on nutisõltuvus, siis Bethil on malesõltuvus, mis veidral kombel tüdrukuga justkui räägib. Alguses võib natuke veider tunduda, et noor tüdruk näeb malendeid seintel ringi liikumas, aga süvenedes rohkem raamatusse, tekib suur soov ise sama kaugele mõne kirega jõuda. Tekib soov samuti male ära õppida. Tegu on tohutult suure kirega, mille arendamisel jõuab orbuks jäänud pisike tüdruk maailma turniiridele kogu kodumaad esindama. Võimas! Kuigi tegu on ilukirjandusliku teosega (suhtestseenid, alko, peod, ained, seks, noortevahelised hõõrdumised jms), siis leidub kaante vahel ka rohkelt malekäike, mis minusugusele male-mitteoskajale mõistmatuks jäävad. Kuid nii palju kui tuttavatelt male-asjatundjatelt uurisin, on käigud, avandid ning mitmed väljatoodud nimed täiesti reaalsed, need eksisteerivad. Pole seda veel ringi guugeldanud, aga oleks kindlasti põnev teada, mida mõni malemeister nendest käikudest arvab – on need nii ekstreemsed kui teoses paistavad?

Kui inimestele jagati üliinimlikke võimeid, siis siinse raamatu peategelane sai malemänguvõimed. Ausõna, oskaks ma vaid veerandit, oleksin juba õnnelik. Suudan vaid malendeid nimetada. Ehk suur respekt kõigi malemängurite vastu ja keda vähegi huvitab male, samanimeline sari või lihtsalt lugu noorest naiskangelasest, siis see raamat on igati sobilik!

APOLLO: https://www.apollo.ee/lipugambiit.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/lipugambiit/1508995/et?isbn=9789916603789

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s