Justin Petrone

“Reisikirju” – Justin Petrone

Aastake tagasi lugesin Petrone Prindi teoseid hulgi. Valisin riigi, kuhu minna tahaks, kuid lennupiletite asemel seadsin sammud raamatukokku ning laenutasin väljavalitud riigi kohta kirjutatud teose. Muidugi juhul, kui selline üldse eksisteeris. Siis aga jäi reisimine soiku ja koos sellega ka minu-sarja lugemine. Reisihimu turgutamiseks otsustasin minu-sarja asemel ette võtta hoopis reisikirjade “kogumiku”.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Neitsi Šveitsis, kondoomipakk Mehhikos, beebi Amsterdamis, spioonid Moskvas, armumine Prahas, surm Stockholmis, afäär Singapuris, karneval Provincetownis, transanaised San Franciscos, kott Kanaari saartel, Björk New Yorgis, Bobby Kopenhaagenis. Tere, maailm! Siit tuleb Justin Petrone, kes alati ära eksib.

Teose kaane põhjal eeldasin raamatust pööraseid lühikesi seiklusi erinevatest riikidest, sünopsis meelitas kohe korralikult lugema. Ning et kohe kõik selge pildina ette maalida, siis eeldasin ka seda, et iga reisi kohta on mingi terviklik ülevaade: minek, olek, tulek. Reaalsus oli aga hoopis midagi muud – igast riigist mõni suurem/tähelepanuväärsem seik ja kogu muusika. Ühtpidi oli see väga huvitav lähenemine, sest kui sul on plaanis ühe raamatu jooksul rääkida rohkem kui kümnest erinevast riigist, on keeruline jääda “normaalsuse” piiridesse (ülesanne on hoida lugejat kogu lugemise aja ärkvel ning kirjutada mõistlik arv lehekülgi). Seega kiidusõnad lähenemisviisi ja ülesehituse eest! Kui keegi küsib sult reisi kohta, siis samuti pigem räägitakse parimatest seikadest, mitte kogu reis otsast lõpuni võimalikult detailselt. Aga milline on see parim pala, põnevaim seik, meeldejäävaim lugu? Vot see on juba keerulisem küsimus ning olenemata inimesest, kes reisil käis ja kõike omal nahal koges, ei pruugi nad oma arvamusega kõikide lugejate jaoks täkkesse panna. Antud raamatus leidus minu jaoks nii huvitavaid lugusid kui ka mehh-lugusid, mis jätsid külmaks. Kui raamat oleks mulle endale või perekonnale/lähedastele, võib-olla oleks siis rohkem huvitavam, ent kuna ma autorit isiklikult ei tunne, polnud ka erilisi emotsioone.

Arvatavasti kõige silmapaistvamad (ja meeldejäävamad) palad olid minu jaoks Singapuri ja Kanaari saarte lood. Esimene eelkõige oma sügavuse tõttu, mis pani ennastki mõtlema, et mida oleksin tolle taksojuhi seisus teinud. Kuidas suhtuda olukorda, kui su abikaasa on jäänud oma ülemusest lapseootele? Äärmiselt keeruline ja peadmurdev küsimus. Ent elu läheb alati edasi ning vaatamata ebameeldivustele saadi hakkama. Kanaari saarte lugu tekitas aga sootuks teistsuguse emotsiooni. Kuidas suhtuda abikaasasse, kes sulle oma minevikust vaikib ja tahab spontaansel hetkel minna otsima oma kadunud kotti eelmise kallima käest? Jälle keeruline ja (vähemalt minu meelest) ebameeldiv olukord, mida ise kogeda ei sooviks. Jah, sotid said lõpuks selgeks räägitud, ent oli seda salatsemist vaja? Pidi see nii kummaliseks minema? Teiste inimeste pähe kahjuks ei näe, seega kõnealuste isikute eest ma rääkida ei oska, kuid isiklikust seisukohast oleksin juba varem püüdnud kerkivat probleemi lahendada ning küsimustele vastuseid leida. 

Kokkuvõttes jäi antud teos minu jaoks lahjaks. Jah, sel on äge ülesehitus ning teostus, kuid lood ise mind nii väga ei kõneta. Ajad olid tol hetkel küll teised, ent siiski – sidumispunkti ei tulnud. Kes aga ise oli noorpõlves väike rännumees või tahab varasemaid aeg meenutada, võib see teos olla sulle, ent kui otsid midagi minu-sarja laadset, tuleb valida midagi muud.

 

PETRONE PRINT: https://petroneprint.ee/raamatud/reisikirju/

APOLLO: https://www.apollo.ee/reisikirju-0591860.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/reisikirju/612766/et?isbn=9789949511860

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s