Rachel Hawkins

“Pööningutuba” – Rachel Hawkins

  • Kirjastus: Helios
  • Lehekülgi: 280
  • Ilmumisaasta: 2021

Imeilusate kaantega teos, mille võiks lahtivoldituna lausa seina peale panna! Piisas raamat nägemisest, kui juba tekkis suur lugemishimu ja haarasin selle kaunitari kätte. Kiidusõnad raamatu kaanekujundajale!

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Saage tuttavaks: Jane.
Alabama osariigi Birminghami linna alles natukese aja eest elama tulnud Jane’il on näpud põhjas, sestap käib ta raha eest jalutamas koertega, kes elavad Thornfield Estatesis – selgelt piiritletud asumis, mis on täis kolelosse, läikivaid linnamaastureid ja igavlevaid koduperenaisi. Paigas, kus rahakas klient ei pane tähelegi, kui Jane kummutilt mõne ehte või iluasjakese tasku pistab. Paigas, kus ei tule pähegi küsida, kas koerajalutaja nimi on päriselt ka Jane.
Aga õnn tuleb Jane’i õuele, kui ta saab juhuslikult tuttavaks rikka ja võluva Eddie Rochesteriga. Hiljuti leseks jäänud Eddie on Thornfield Estatesi kõige salapärasem asukas. Tema abikaasa Bea uppus paadisõidul koos parima sõbrannaga ja järv on nii sügav, et sealt tõde kätte ei leia.
Ent mida lähedasemaks Jane ja Eddie teineteisele saavad, seda enam kummitab Jane’i mõtetes legendaarne Bea, end tuhkatriinust printsessiks üles töötanud ambitsioonikas kaunitar. Kuidas küündiks lihtsake ja ilmetu Jane iial selle naise tasemele? Ja kas Jane jõuab Eddie südame võita, enne kui minevik – kusjuures omaette küsimus on, kas Jane’i või Eddie minevik – kogu ettevõtmise ära rikub?

Oma saladuste ja kapitäie luukeredega Jane on nihkerdanud end rikkurite vahele koertejalutajaks. Neiu näpud on põhjas ja eelmistel tööpositsioonidel pole just kõige paremini läinud, kuid koertega jalutamine on käkitegu ning lisaks magusale palgatšekile on loomakeste peremehed nii jõukad, et ei märkagi mõne ehtekese või vidina kadumist. Ühesõnaga ideaalne töökoht. Kuniks Jane jääb piirkonna jõukama lese auto ette. Eddie kaotas oma naise koos tolle parima sõbrannaga järve sügavustesse, ent tundub nagu suudaks Jane mehe leina oma kohaloluga turgutada. Tasa sõuad, kaugele jõuad – nõnda kehtib lugu ka siin. Ei lähe kaua, kui paarike on koos ja Jane sõrmes helgib viimase peal kivike. Kuid hoolimata paradiisina tunduvast uuest reaalsusest varjutab olukorda kummaline saladuseloor: miks käitub mees vahepeal nii kahtlaselt, mida on kadunukese parima sõbranna mehel varjata ning millest tekivad need tümpsud maja sügavusest?

Äärmiselt intrigeeriv romantiline põnevik, mis haarab lugeja kohe endaga kaasa ega lase enne lõppu enam lahti. Mõnusad lühikesed peatükid, ladus kirjakeel, veidike vastik peategelane, kes ühel hetkel siiski mu poolehoiu võitis, ja hollywoodilikult seksikas leskmees uhke maja ning rahahunnikutega. Jane on ellujääja, kes võitleb oma hinge sees hoidmiseks enam kui tavapärane lihtsurelik. Usk ja lootus helgema (ning raharohkema) tuleviku poole panevad naist tegema tegusid, mis pole küll seadusega kooskõlas, ent mis pealtvaatajate puudumisel otseselt ei tapa. Hoolimata tegelase lihtsusest ja krutskitest (Jane tööandja rollis eriti olla ei tahaks) peab talle respekti andma leidlikkuse ja nutikuse eest – ainult rumal jätaks nii head võimalused kasutamata. Eriti kui sul pole mitte midagi kaotada. Ainult nõrkus – hirm endise korterikaaslase osas – oli natuke küsitav. Muidugi on igal ühel omad Achilleuse kõõlused, kuid antud loos on tegu eriti rumala “kõõlusega”. Kui Jane on piisavalt julge ning enesekindel valetama oma tööandjatele, milleks taganeda ühe eikellegi ees? Veidi manipuleerimist ning mure murtud.

Taaskord on tegemist ühe suurepärase teosega, mille lugemisega kaasnes silme ees jooksev filmiteos – tahaks väga loota, et tulevikus võib teost ka kinolinal näha. Pole mingeid ektreemseid mõrvu ega šokeerivaid lahkamisi, on vaid koledad saladused, häbitud inimesed ja viha. Kogu loo põnevus peitubki ühiskonna staatuse hoidmisel – milleks ollakse valmis, et seda saavutada ja hoida. Milleks ollakse valmis, et võita teiste kaastunne, poolehoid, lugupidamine ning usaldus? Milleks ollakse valmis, et peita tõde? Karmid valikud, veelgi karmimad teod. Kuid vaatamata kõigele uhkele (staatusele, rahale, võimule), võidab lõpuks ikkagi armastus… Siinkohal peab ära märkima teose lahtiseks jäetud lõpu, mis mulle kohe väga meeldis, aga mis võib päris paljudele ka vastukarva olla: kas nad ikka said surma või pääsesid? Ühtpidi tahaks muidugi kindlat lõpp-punkti, mis vastaks kõigile küsimustele, ent samas antud lahtine lõpp tekitab lugejas alati rohkem emotsioone ning jätab loetu pikemaks ajaks mõtetesse keerlema. Selleks kohta ühtleks vaid “hästi tehtud”!

 

HELIOS: https://helios.ee/toode/pooningutuba/

APOLLO: https://www.apollo.ee/pooningutuba.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/p%C3%B6%C3%B6ningutuba/1517029/et?isbn=9789916656051

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s