Clare Mackintosh

“Pantvang” – Clare Mackintosh

  • Kirjastus: Pegasus
  • Lehekülgi: 416
  • Ilmumisaasta: 2021

Teose pealkiri annab küll veidi aimu eesootavast, kuid tegelikku sisu vast otseselt keegi enne lugema asumist ära ei arva. Kes on pantvang – inimene, lennuk või hoopis planeet? 

Tutvustus raamatu tagakaanel:

SA VÕID PÄÄSTA SADU ELUSID. VÕI SIIS SELLE ÜHE, MIS ON SULLE KÕIGE TÄHTSAM.
Õhkkond esimesel vahemaandumisteta London–Sydney lennul särtsub elektrist. Kuuldavasti on äriklassi reisijate hulgas kuulsusi ja kogu maailm jälgib seda märgilist reisi.
Lennusaatja Mina püüab keskenduda reisijatele, mitte raske iseloomuga viieaastasele tütrele, kes koju maha jäi – ega ka oma abielu raputavatele probleemidele. Ent peagi pärast õhkutõusu saab Mina kirjakese, mis toob talle judinad ihule. Keegi tahab teha nii, et lennuk ei jõuaks sihtkohta.
See tundmatu reisija nõuab Minalt koostööd, ja teab täpselt, kuidas seda saavutada. Maandumiseni jääb kakskümmend tundi. Kahekümne tunniga võib juhtuda nii mõndagi …

Stjuardess Mina on minemas maailma esimesele kõige pikemale lennule Londonist Sydney’sse. Koju jääb teda ootama viieaastane tütar Sophia ning politseinikust endine elukaaslane Adam. Kindluse mõttes palub Mina lapsehoidjal meest aidata, kuna kunagisest armastuses on vaid riismed järgi ning paarike ei ela enam koos. Isarolli täitmine pole just kõige lihtsam ülesanne, eriti kui hoolealune pole su suurim fänn. Samal ajal saab alguse kauaoodatud lennureis ning esialgu tundub kõik tavapäraselt minema. Kuniks Mina leiab kotist tütre pähkliallergia vastase süstla, mille ta kindlalt jättis enne lendu tütre kotti. Olukord muutub veelgi segasemaks, kui üks reisijatest pardal hinge heidab ja Mina surnu rahakoti vahelt Sophiast tehtud pildi leiab. Kust see sinna sai? Pildile järgneb viimaks ka kiri, mis peatab Mina jaoks aja. Lasta lennuk kaaperdada ja päästa oma tütre elu või päästa 353 reisijaga lennuk ning loota, et tütar on kodus kindlates kätes? 

Olles mitte-lapsevanem, on keeruline sellises olukorras Minaga ühest vaatenurka võtta ja samasugust otsust teha. Tekib moraalne küsimus inimhingede hindade suhtes – kelle elu on rohkem elamist väärt? Muidugi tulevad mängu emotsioonid ning silme ette kerkis kohe “Enigma” film, peaosas Benedict Cumberbatch, kus peale koodi murdmist tekkis analoogine situatsioon – päästa too üks kallis hing või terve trobikond? Olukorra muutis keerulisemaks ajaolu, et Mina ja Adam nägid Sophia saamise nimel rohkem vaeva kui tavapärane paar, mis omakorda muutis tüdruku naise jaoks veelgi kallimaks. Üht pidi on arusaadav, et ema püüab oma last iga hinna eest kaitsta, ent teisalt jääb arusaamatuks ülejäänu ehk teiste (k.a enda) väärtustamine. Ühesõnaga moraalseid küsimusi leidub siin teoses rohkelt. 

Lugemise muutis sel korral eriti huvitavaks just erinevate perspektiivide kasutamine. Enamuse osast liigub lugeja kaasa koos Minaga, ent vahele pikitakse Adamit ning teisi reisijaid. Esialgu jäi arusaamatuks suvaliste reisijate kasutamine, ent lõpuks jooksis kõik nagu pusle kokku. Üleüldse oli lõpp minu jaoks veidi ootamatu, sellise ajendi peale poleks ma ise tulnudki. Probleem on tõesti suur, kuid jääb väheke arusaamatuks kuidas üks lennuk võiks muuta maailma või antud juhul lahendada tolle globaalse probleemi. Ajugeenius kogu krempli taga väärib mõneti suurt tunnustust oma manipuleerimisoskuste osas. Plaani väljamõtlemine ning läbiviimine ilma ise vahele jäämata on aplausiväärne, samamoodi nagu ka Sophia rüütellik maailma päästev tegu viimastel lehekülgedel (jääb vaid loota, et ta hiljem vahele ei jää). Analoogseid üllatusi ning ootamatuid keerdkäike on raamat täis, saab muudkui mõelda “mida paganat!? … mida paganat!? … mida paganat!?”.

Lisaks Mina küsitavalt käitumisele jäi ka Adami saladusteloor segaseks – milleks selline valetamine? Mida ta püüdis oma valedega saavutada? Autori poolt on tegu muidugi tubli pettemanöövriga lugeja segadusse ajamiseks, kiitus! Ehe musternäide sellest, kuidas ka seadusesilm võib oma tee vahepeal kaotada (ühtlasi annab see teosele realistlikku tooni juurde). Rohked kihib, suheted ja minevikus tuulamine muudavad käesoleva loo üllatavalt sisukaks ja vaatamata väheke konarlikule algusele saan öelda, et lugemine oli päris põnev. Raamatu lõpp ajas lausa muigama – nii autori poolt saadud ninanipsu kui ka Sophia geniaalse lõppmängu tõttu. Äärmiselt hea lähenemine globaalsele probleemile: paneb mõtlema ja mitte ainult raamatu enda üle. 

 

PEGASUS: https://pegasus.ee/raamat/pantvang

APOLLO: https://www.apollo.ee/pantvang-306633.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/pantvang/1511634/et?isbn=9789916160381

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s