Lisa Jewell

“Ülakorruse pere” – Lisa Jewell

Teose pealkiri on küll väheke segadusse ajav, kuid vahest oligi see autori eesmärk, kes teab. Igal juhul on tegemist suurepärase põnevikuga, mis pimestab lugejat oma õõvastava perekonnatraumaga. 

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Kahekümne viie aastat eest sai politsei väljakutse Cheyne Walki majja number 16, kust kostvat imiku nuttu. Kui nad kohale jõudsid, leidsid nad eest kümnekuuse hea tervise juures lapse, kes oma hällis rõõmsalt lalises. Alumise korruse köögis lebas kolm musta riietatud surnukeha, lähedal kiiruga kribatud kiri. Teised seal kuuldavasti elanud lapsed olid kadunud. Peagi pärast oma 25. sünnipäeva saab Libby Jones teada, et ta on pärinud hüljatud häärberi Thamesi kallastel Londoni ihaldusväärses Chelsea linnaosas ning et see on väärt miljoneid. Libby elu on täielikult muutumas. Aga ta ei või ette näha, et on veel teisigi, kes seda päeva on pikisilmi oodanud – ja tema tee on nende omaga kokkupõrgekursil.

Oma 25. sünnipäeval saab Libby endale ootamatu päranduse – suure ja uhke hüljatud häärberi, kust ta kunagi imikuna leiti. Majas elav perekond oli kadunud, vaid pereema, pereisa ja võõra mehe elutud kehad lebasid põrandal. Arvati, et kolmik sooritas ühise enesetapu. Abielupaari lapsi polnud ei kuulda ega näha ning tõttöelda seda juba mitu-mitu aastat. Mis juhtus tolle perekonnaga? Mis peitus seal majas, mis varem oli tuntud oma suursuguse ja uhke sisustuse ning vägevate pidude poolest? Kuhu inimesed kadusid? Miks neist aastaid kuulda polnud? 

Oh, kuidas ma raamatu lugemist nautisin! Kogu segadus, kõik saladused ja oleviku-mineviku vahel hüplemine. Loo pusletükke jagati ohtralt, ent suvalises järjekorras, muutes tervikloost arusaamise keeruliseks. Erinevaid lahendusversioone tekkis pähe kohe kuhjaga, üks parem kui teine, kolmas pöörasem kui neljas. Vaid vahetult enne Libbyt sain tervikloole pihta, varem tegelesin vaid tühipalja ennustamisega, mis iga paari lehe järel muutus. Perekond, mis peidab endas koletuslikke saladusi. Maja, mis meenutab maapealset põrgut. Lapsed, kes põrgust pääsesid, ent kes kõik elavad igaveste armidega – maja jättis neile kõigile oma piinarikka jälje. Tohutult traumeeriv lugu, mis olenemata oma hullumeelsusest ei lase lugemist kordagi katki jätta. Nautisin seda täiega!

Mitmed tegelaskujude käitumised tekitavad küsimusi, alustades võhivõõraste usaldamisest, lõpetades nende enda koju laskmisega. Laste ema ega kogu majas toimunud diktatuuri ei hakka ma arvatavasti kunagi mõistma. Kuidas selline olukord üldse tekkida sai või miks? Kas ma olin ainus, kes probleemi teket ei märganud? Lugejana ning kõrvaltvaatajana tekitas loetu minus rohkelt viha, oli lausa jabur lugeda, kuidas nii vastik olukord võimust võttis ning veelgi enam – kuidas see muudkui edasi kestis. Püüdsin lausa mitmeid kordi nuputada, mida ise oleksin erinevate tegelaskujude nahas teinud, kuid tulutult. Üks asi on ajastu ning kombed, teine asi on asuda füüsilisse võitlusesse täiskasvanud mehega. Võiksin öelda, et lausa kõik tegelaskujud peale laste tekitasid mus tülgastust. Täiskasvanud inimesed, ent kellelgi pole aru ega julgust. Kurb vaatepilt. Sain vaid kaasaelada mürgituskatsetele (ma tean, et see on halb, kuid sellises olukorras… lubatud).

Oleksin oodanud veidike rohkem selgitust, miks pereema olukorral nii käest lasi minna. Jah, on olemas usud ja sektid ning muu värk, ent tundus kergelt ebaloogiline, et üks inimene nii lampi laseb võõrastel oma koju kolida ja võimust võtta. Kommuun või asi, situatsioon oli amoraalne. 

Kokkuvõttes on tegemist äärmiselt hea põnevikuga, mis peidab endas rohkelt saladusi, traumasid, õudu ning viha. Lugu on lausa painajalikult hea! Soovitan soojalt!

 

EESTI RAAMAT: https://www.eestiraamat.ee/uued-raamatud/ylakorruse-pere

APOLLO: https://www.apollo.ee/ulakorruse-pere.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/%C3%BClakorruse-pere/1513927/et?isbn=9789916121160

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s