Lisa Jewell

“Ja siis oli ta läinud” – Lisa Jewell

Olles Lisa Jewelli raamatust nii vaimustuses, otsustasin kiiremas korras ette võtta ka autori teise (õigemini esimese) eesti keelde tõlgitud teose. Varasemalt olen raamatust mitmeid kordi Instagramis kuulnud, kiideti rohkelt ja kohe mitmete (nii kodumaiste kui välismaiste) lugejate poolt. Nin kui kiidetakse, siis peab ju proovima.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Ellie Mack oli täiuslik tütar. Ta oli viieteistkümneaastane, kolmest lapsest noorim. Teda armastasid ühtviisi nii ta vanemad, sõbrad kui ka õpetajad. Tema ja ta poiss olid unistuste paar. Kõigest mõne päeva pärast pidid läbi saama riigieksamid ja algama idülliline suvevaheaeg. Kogu elu oli ta ees valla.
Ja siis oli ta läinud.
Nüüd püüab ta ema Laurel Mack oma eluga edasi minna. Tütre kadumisest on möödas kümme aastat, abielu purunemisest seitse aastat, ja kõigest mõni kuu on möödas sellest, kui Ellie juhtumi viimane juhtlõng päevavalgele tuli. Kui Laurel kohtab aga kohvikus üht sarmikat meest, on talle enesele ehk kõige suuremaks üllatuseks, kui kiiresti nendevaheline flirt millekski sügavamaks kujuneb. Peagi tutvub ta juba Floydi tütardega – ja mehe noorem laps Poppy võtab Laureli hingetuks.
Sest Poppy näeb välja nagu Ellie. Ja nüüd hakkavad küsimused, millega Laurel on püüdnud kõigest väest rahu teha, teda uuesti vaevama. Kuhu Ellie läks? Kas ta jooksis tõesti kodust minema, nagu politsei on pikka aega kahtlustanud, või oli tema kadumisel mõni valgustkartvam põhjus? Kes see Floyd õieti on? Ja miks meenutab ta tütar nii jahmatava täpsusega Laureli enda kadunud tüdrukut?

Raamatu tutvustus võtab loetu väga hästi ja ülevaatlikult kokku. Otseselt midagi juurde lisada polegi ilma, et reedaks juhtunu või lahenduse. Täpselt nagu esimese Jewelli raamatuga (minu jaoks esimese loetuga) on ka siin tegu äärmiselt traumeeriva perekonda lõhestava probleemiga/sündmusega. Õigemini lausa paraja pommiga, sest juhtunu peatab perekonnaliikmete elud, küll erinevalt aga siiski, ning kaasab endaga rohkem surnuid kui võiks arvata. Lugedes tuli ette lauseid, mida pidin rohkem kui korra üle lugema – mitte et ma poleks aru saanud või poleks osanud lugeda, vaid need olid nii ootamatud ja julmad otse-näkku laused, et kirjutatu seedimiseks pidin seda veelkord kinnituseks lugema. Hirmus tõde tuli päevavalgele. Võib-olla arvab mõni juba tutvustust lugedes ära, mis juhtus, ent mina naelale nii kiirelt pihta ei pannud. Erinevaid võimalusi ja süžeeid kerkis loo arenedes pähe kohe mitmeid (tegelikult lausa kümneid, autor jättis peale igat uut infokildu mõnuga erinevaid niidiotsi ripakile), aga ükski polnud algusest lõpuni see õige.  

Kui tahta natuke nuriseda, siis võiks välja tuua veidi kummalised sündmustiku arengud ajalises perspektiivis. Mõni kord läksid need rahulikult ja loetavalt, mõni teine kord väga suure kaarega ja laias laastus. Jäi mulje nagu autoril oli vaja sündmustikuga kiiresti edasi liikuda, ent õiged sõnad ei tulnud parasjagu pähe, mistõttu tuli leppida kergelt kohmakate lausetega. Need olid arusaadavad, aga mitte eriti heas kooskõlas ülejäänud tekstiga. Ka loo lõpp tundus taas natuke kiiruga kirjutatud, väga ootuspärane ja tavaline. Kiire vabanemine, kiire leppimine. Viimane stseen oli hea üritus lisada viimast korda vürtsi, kuid noh… hiljaks jäänud üritus. Kiri oleks võinud sisaldada midagi sootuks suuremat, vahest lausa midagi ootamatut. Mõni niidiots oleks võinud sidumata jääda…

Kokkuvõttes järjekordne hea lugemiselamus, hea teos, tõeline põnevik ühe armastus tulvil perekonna ümber. Tekitab kõhedust ja rahulolematust, istutab paranoiamõtteid ning hirmu. Kel endal lapsed, siis võib natuke ettevaatlik olla – eriti kui plaanis abiõpetajat võtta. Inimesed ei ole tihti need, kellena end välja näitavad. Ettevaatlikus on turvalisuse võti.

 

EESTI RAAMAT: https://www.eestiraamat.ee/lisa-jewell/ja-siis-oli-ta-lainud

APOLLO: https://www.apollo.ee/ja-siis-oli-ta-lainud.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/ja-siis-oli-ta-l%C3%A4inud/1354723/et

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s