Stephanie Danler

“Magusmõrkjas” – Stephanie Danler

  • Kirjastus: Postimees Kirjastus
  • Lehekülgi: 430
  • Ilmumisaasta: 2019

Kammides vaiksel raamatute veebipoodi läbi, jäi silma mulle erkkollaste kaantega teos, mis oma nime ning kaanekujundusega pani eeldama, et lugu on toidust. Või vähemalt kuidagi toiduga seotud. Ning visates kiire pilgu tutvustuse peale olin müüdud – noor tüdruk suurlinna restoranis tööl? Say no more!

Tutvustus raamatu tagakaanel:

22-aastane Tess kolib New Yorki ja leiab tööd ettekandjana kuulsas Manhattani restoranis. Tema kolleegidest saab ootamatult naise uus perekond, kellega jagatakse kõige intiimsemaid ja ka õõvastavamaid momente.
See raamat on ood naudingutele – austrid, šampanja ja kokaiin, armastus ja iha, täiuslikud nostalgiahetked, mis püsivad vaid viivu. Tessi isu kasvab nii suurepärase toidu ja veini kui ka teadmiste, kogemuste, kuuluvustunde ja armastuse järele. Kuid mil moel selles kaootilises ja ennasthävitavas maailmas hakkama saada ja ellu jääda?
Rahvusvahelises menuromaanis avab Stephanie Danler hämmastava täpsusega adrenaliinirohket restoranimaailma ning kirjeldab New Yorgi noorte elu selle talumatus ilus, jõhkruses ja hapruses.

Esimese hooga tundus raamat väga kummaline (ning tõele au andes oli see kummaline lõpuni välja). Noor neiu, kel on äärmiselt omapärane maailmavaade, mõtted ning kõnemaneer. Miks ta nii teeb? Miks ta nii käitub? Mitte kõige kergem ja meeldivam tegelaskuju. Tekkis kergelt jäik hoiak ja “vastukarva” tunne. Samas võlus mind teose sõnakasutus -suured ja uhked sõnad, mida siin-seal pidin lausa mõistmiseks EKI-s guugeldama. Ehk teose lugemine pole sugugi mitte lihtsaimate küllast, aga jätab endast kohe suursugusema ning peenema mulje. Ei saa mainimata jätta ka kirjeldusi, mis jällegi demonstreerivad autori peenetundelist kirjakunsti valdamist. Kui tõepoolest mõni 22-aastane sedasi mõtleb, kirjutab või räägib, siis müts maha! Tegu on justkui täiesti võõra liigiga – ääretult intelligentse liigiga. Edasi lugedes hakkas raamat mulle hoopistükkis meeldima! Tekkis kerge kadedus, nii autori kui peategelase suhtes. Kuidas keegi nii hästi kirjutada oskab ning kuidas mõnel nii kadedusväärselt põnev elu saab olla (jah, kõik on teoses kirjeldatud ja loogiline, kuid ise nii hulljulgeid trikke vast ei sooritaks, vähemalt mitte selles elus; lisaks on minu 22-aasta rong juba möödunud)?

Teose lõpuks olin raamatust lummatud. Lugemine tekitas mus nii palju erinevaid tundeid ja emotsioone – asi, mida pean hea raamatu ilmselgeks tunnuseks. Suursugused kirjeldused toitudest ja veinidest, mis viivad keele alla. Autori sõnakasutus, mis tekitab lausa kadedust. Tegelaskujud (küll fiktiivsed, ent baseeruvad päris inimeste kombodel), kellega tahaks isegi kohtuda või koos töötada. Autor kirjutas raamatu enda elu põhjal ehk mingis osas saab teose lugeda kui biograafiat. Samas on tegelaskujud vaatamata kõigi suurtele ootustele kahjuks ikkagi väljamõeldud. Lugesin peale raamatu lõpetamist paari autori intervjuud ning ühes ta mainis, et kui oli käsikirja oma agendile lugemiseks andnud, tuli tagasiside asemel kiire küsimus – kus baaris Jake töötab? Jah, tegu on äärmiselt intrigeeriva meestegelasega, kes on oma šarmi, välimuse ja kogu olekuga kõditab korralikult põlveõõnlaid nendest nõrgaks võtmiseks. Kahjuks on tegu siiski vaid tegelaskujuga, kes päriselus ei eksisteeri.

Vaatamata esmasele reaktsioonile jagub mul raamatule vaid kiidusõnu. Tohutult huvitav ning omapärane lugemine, mis jätab endast jälje – paneb mõtlema, tekitab kõneainet, suurendab sõnavara ning kiusab lugejat sooviga minna külastama Union Square’i – kohta, kus restoranitegevustik toimub ning mis eksisteerib ka päriselt New Yorgis. Danler oleks võinud teose lõppu panna loetelu raamatutest, mida ta ise selle aasta jooksul läbi luges. Hea meelega uudistaks neist nii mõndagi. Kes otsib midagi elulist, intrigeerivat ja emotsionaalset virvarri läbisegatuna söökide, veini ning suhtedraamadega, siis see on just sulle!

APOLLO: https://www.apollo.ee/magusmorkjas.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/magusm%C3%B5rkjas/1305412/et

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s