L. David Marquet

“Turn The Ship Around!” – L. David Marquet 

  • Kirjastus: Penguin
  • Lehekülgi: 272
  • Ilmumisaasta: 2015

Raamatuklubi teine raamat, mis viib lugeja ookeanide põhja. Või noh, peaaegu – tegelikkuses õpetab, kuidas paremat tiimitööd luua ning kuidas meeskonda juhtida. Äärmiselt õpetlike näidetega teos, mulle igal juhul meeldis!

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Captain David Marquet was used to giving orders. In the high-stress environment of the USS Santa Fe, a nuclear-powered submarine, it was crucial his men did their job well. But the ship was dogged by poor morale, poor performance and the worst retention in the fleet.
One day, Marquet unknowingly gave an impossible order, and his crew tried to follow it anyway. He realized he was leading in a culture of followers, and they were all in danger unless they fundamentally changed the way they did things.
Marquet took matters into his own hands and pushed for leadership at every level. Before long, his crew became fully engaged and the Santa Fe skyrocketed from worst to first in the fleet.
No matter your business or position, you can apply Marquet’s approach to create a workplace where everyone takes responsibility for their actions, people are healthier and happier – and everyone is a leader.
In his latest book, Leadership is Language, Marquet builds on what he teaches in Turn the Ship Around!, showing us how to lead our teams to success through the language that we use.

Teose autor on endine allveelaeva kapten, kes läbi oma karjääri on pidanud kokku puutuma täiesti erinevate meeskonna- ja juhtimismudelitega. Mõned üksikud neist toimisid, enamus aga mitte. Nähes, tundes ja kogedes, millised mudelid töötavad ja/või millel on eelised, otsustas kapten Marquet võimaluse korral luua oma mudeli, mis põhineb mehe parimatel kogemustel ning valusatel õppetundidel. Liikudes autori allveelaeva aegadest edasi tänapäeva, näeme, et olukord hakkab paranema. Pidev juhtimisalastest teemadest rääkimine, kirjutamine on andnud oma mõju, ent siiski on mitmetes suurtes (tihti peale ka just vanemates) organisatsioonides mudelid endiselt samad, mis aastakümneid tagasi. Ning kui võrrelda töötajate rahulolu või meeskonnatöö tulemusi teiste tänapäevaste mudelite järgi tegutsevate organisatsioonidega, on vahe suur.

Marqueti teost võib võtta kui õpikut, kui biograafiat, kui juturaamatut – kõik variandid on siin leitavad. Läbi oma kogumuste (millest kõik ei olnud alati nii edukad kui oleks arvanud) räägib autor, kuidas jõudis viimaks enda jaoks parima mudelini. Mudelini, mis ka vähemalt minu meelest on kordades üle varasematest ning mille puhul juba vaid mõningate osade rakendamisel on näha muutuseid. Kõige paremini võtab raamatu kokku järgmine kokkuvõte, kus on kõik mõtted, ideed, soovitused ja õpetussõnad punktidena välja toodud. Jällegi – kui loed seda, on enamus iseenesest mõistetav ja tekib küsimus, kuidas ise varem selle peale ei tulnud. Mõned punktid on kindlasti juba kasutuses ja rohkem tuttavad kui teised. Ülejäänu on aga nö kodutöö tulevikuks: pole vahet kas oled juht või juhitav, kasu on sellest siin kõigile.

Kui varasemalt olen lugenud juhtimisega seotud raamatuid, siis tihti räägitakse väga palju tühja mula. Ei midagi konkreetset või siis keegi kuskil kunagi. Siin on aga kõik kindlalt paigas, juttu on autori enda elust, ei mingeid kontekstiväliseid näiteid, ei mingeid punnitusi. Sõjavägi on organisatsioon/ühing, mis enamusel seostub alati sõnaga “kord”. Seal on kõik alati paigas, järgitakse reegleid, allutakse käskudele. Ent reaalsuses pole lugu sugugi nii kerge, eriti kui inimesed lihtsalt teevad ega mõtle. Marqeuti mudeli mõte on panna kogu meeskond tegutsema nii, et kõik saavad tunda enda üle uhkust. Kõigile antakse võimalus mõelda, otsustada, toimetada. Parim meeskond toimib nagu sümfooniaorkester – iga ala parimad on välja valitud, nad vastutavad oma töö ja õppe eest ise. Dirigent vaid juhib neid ühes taktis liikumiseks. Ta ei pea käima eraldi harjutustunde andmas, ei pea näpuga ette näitama iga pillimängija partiid. Sama kehtib ka allveelevas – kapten juhib väiksemaid juhte, andes neile võimaluse kasutada oma pead ja mõistust.

Üks mõte/soovitus meeldis mulle raamatus kohe eriti: uute teadmiste kinnitamiseks teha pidevalt endale teste. Kas siis tiimisiseseid, organisatsiooni siseseid, aga hoida meeled pidevalt erksana. Nimetatud kordamine võimaldab inimestel oma teadmisi kinnistada, kontrollida ja hoiduda tulevastes suurtes/tähtsates testides vigade tegemisest. Minu jaoks oli tegemist täitsa huvitava ja mõtlemapaneva raamatuga. Soovitan soojalt, kui sind huvitab juhtimine ning areng!

AMAZON: https://www.amazon.de/-/en/L-David-Marquet/dp/0241250943/ref=sr_1_1?adgrpid=82460957179&gclid=Cj0KCQiA_c-OBhDFARIsAIFg3ex39cQ3BiiwxQd2cdw_AXqm4dS-5IFXIuTjwgu6lT6Fvj6w9rq2mHQaAjr9EALw_wcB&hvadid=394592758731&hvdev=c&hvlocphy=9061552&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=9500889827731084122&hvtargid=kwd-301995407217&hydadcr=24491_1812059&keywords=turn+the+ship+around&qid=1641286055&sr=8-1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s