Katie Kirby

“Lottie Brooksi äärmiselt piinlik elu” – Katie Kirby

Kui keegi on varasemalt lugenud Jeff Kinney raamatusarja “Ühe äpardi päevik” või Rachel Renée Russelli sarja “Luuseri päevik”, siis Lottie Brooksi teos on täpselt samast mastist. Sama segane, sama humoorikas ja illustratsiooniderohke.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

11, vabandust, 11 ¾ aastat vana Lottie Brooks on sunnitud minema põhikooli täiesti üksi. Nii kohutav kui see ka pole, ei heida tarmukas tüdruk siiski meelt. Ta teeb plaani, mis aitaks tal kooliaasta üle elada. Kuid ka parimad plaanid võivad untsu minna, sest Lottiet on tulnud kimbutama üks elu jõledamaid väljakutseid – puberteet. Lottie raamat on kaasakiskuv ja vaimukas lugu sõprusest ja sellest, kui keeruline on hakkama saada rinnahoidjate, raseerimise ja poistele meeldimise heidutavas maailmas, kui su hing kisub ikka veel Justin Bieberi ja mänguloomade poole. See illustreeritud raamat on „Lottie“-sarja esimene raamat. Teos rõõmustab ühtviisi nii 9‒12-aastaseid lapsi kui ka kõiki teisi, kellele meeldivad lood muhedatest ja kaootilistest peredest.

On suve viimased päevad, Lottie parim sõbranna on kolinud Austraaliasse ning nüüd peab Lottie üksi viiendasse klassi astuma. Olles varasemalt pidevalt naerualuseks sattunud ning erinevaid hüüdnimesid külge haaranud, näib peagi kätte jõudev september äärmiselt hirmutav. Eriti kui uues klassis pole ühtegi tuttavat sõpra. Vanemas klassis käiva naabritüdruku viis nõuannet on ainsad, mille peale Lottie loodab, ent vaatamata ettevalmistustele tuleb kooliaasta ikkagi tõusude ja mõõnadega – uued sõbrad, ilus Theo, hüüdnimed, äpardused ning lõunasöögid wc-s.

Omal ajal esimeste äpardi ja luuseri päevikute ilmudes olin nende suur fänn. Nautisin raamatute lugemist, kaasaelamist ning lõbusaid illustratsioone. Tean, et raamat on eelkõige veidi nooremale sihtgrupile kui mina, ent sellegi poolest oli mõnus lugemine. Sai muiata, pead vangutada ning veidi omasid äpardusi meelde tuletada. Uued sõbrad, vana sõbrad, totrad tülid, esimesed meeldimised, iseenda ja maailma avastamine. Ning ei saa mainimata jätta ka asjaolu, et Lottie on tasapisi jõudmas puberteediikka. Rõhk sõnal ’tasapisi’. Olles veendunud, et rinnahoidjate kandmine teeb popiks, isegi kui sul pole nendesse midagi toppida, tuleb need sebida ning neid kanda. Jalgade raseerimine, deodorandi kasutamine ja see kõige kõigem – menstruatsioon, ka need on tähtsad punktid, mis vajavad arutamist ja peavad saama tehtud. Või kas ikka peavad?

Naiivselt koomiline ja lustakas lugemine ühe 11-aastase elust ja olust, kus ei puudu ka kohutavalt tüütu noorem vend, papsilik paps (see, kes teeb kummalisi nalju ja kutsub veidrate hüüdnimedega) ja viimase piirini rase empsilik emps (see, kes hoolitseb kõige eest ja naeratab alati soojalt). Sobib lugemiseks kõigile!

PS! Kes otsib veel midagi analoogset, aga näiteks vanemale eale, siis soovitan Louise Rennisoni „Poisid, stringid ja ogar kass“, Sue Limbi „Tüdruk, 15: Flirt Inglismaa nimel“ ja „Tüdruk, 16: Lühikesed jalad“.

EESTI RAAMAT: https://www.eestiraamat.ee/lottie-brooksi-%C3%A4%C3%A4rmiselt-piinlik-elu?

APOLLO: https://www.apollo.ee/lottie-brooksi-aarmiselt-piinlik-elu.html

RAHVA RAAMAT: https://rahvaraamat.ee/p/lottie-brooksi-%C3%A4%C3%A4rmiselt-piinlik-elu/1582457/et?isbn=9789916122402

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s