Janice Hallett

“Ridade vahel” – Janice Hallett

  • Kirjastus: Rahva Raamat
  • Lehekülgi: 532
  • Ilmumisaasta: 2022

Raamat, mis lükkab lugeja juba esimene leheküljega uurija rolli ning peidab endas lugematul hulgal emaile ja sõnumeid – asitõendid, mis peidavad endas suurt saladust, skeemi ja valesid. Raamat, mis ootab mõrvajuhtumile lahendust. Kas oled piisavalt tähelepanelik ja nutikas, et mõrvajuhtum lahendada?

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Keegi mõrvati. Keegi on vangis. Kõik on kahtlusalused.
Kas sina saad tõele jälile?
Armas lugeja
Siin on dokumendid, mida sa juhtumi lahendamiseks vajad. Kõik algab kahe uustulnuka saabumisega väikesesse Lockwoodi linnakesse ja lõpeb ühe inimese traagilise surmaga.
Keegi on jõhkra mõrva eest juba süüdi mõistetud ja see isik viibib praegu vanglas, kuid meil on alust arvata, et ta on süütu. Veelgi enam, meie kahtlustame, et palju tumedamad saladused ootavad alles paljastamist.
Sellal kui Fairway näitetrupp valmistas ette lavastust „Kõik mu pojad“ ja korraldas heategevusliku kampaania pisikese Poppy Reswicki päästmiseks, peitis mõrvar ennast kõigi silme all. Aga meie arvame, et ta on enda reetnud. Oma kirjades. Asitõendid on kõik siin, ridade vahel, ja ootavad avastamist.
Kas võtad väljakutse vastu? Kas suudad tõele jälile saada?

On kogukond, on näitetrupp, on sõbrad. On väike ajukasvajaga kaheaastane, kes vajab raviks sadutuhandeid naelu. On meeleheitel vanaisa. On salakaval annetusprogrammi koordinaator. On tüütu medõde ja kaks uut elanikku. On laip. On meilid. On viha ja vaen. Tsiteerides vanemadvokaati Roderick Tannerit, siis vahetult enne surma rääkis ohver kolmele inimesele kolm asja, kellele ja mida? Kes on kolm inimest, kes pole need, keda väidavad endid olevat? Kes on kolm inimest, kes kehastuvad kellekski teisedk? Ning keda pole üldse olemas? Rohkelt küsimusi, rohktelt teooriaid, rohkelt kahtlusaluseid. Vaid üks versioon on õige.

Üks pikk ja pöörane lugu, mis muutub lugedes vaid segasemaks, pöörasemaks ja hullemaks. Rohkelt tegelasi, rohkelt põhjuseid ja motiive. Andis autoril neid tegelasi alles välja mõelda! Pean tunnistama, et mul kulus ikka päris pikalt, et kõik tegelased enam vähem selgeks õppida ja omavahel siduda – kes on kelle kaasa/laps/sõber. Lappasin lehti edasi-tagasi oi-kui-mitu korda. Alguses oli veidi tüütu, ent tagantjärgi mõeldes olid kõik vajalikud, et tekitada üks korralik ja õige kogukonna tunne. Hunnik rahvast, kõik omade veendumuste, teadmiste ja käitumismustritega. Nagu üks korralik külaelu, ainult et siin käis kogu suhtlus läbi suhtluskanalite. Mis ühtpidi on väga nutikas lähenemine, aga teisalt tekib küsimus – kes päriselt sedasi teeks? Nagu kes saadaks koguaeg sõnumeid läbi e-kirjade? Samas ruumis olles? Sama laua tagant? Elame siiski juba nutiajastul, miks inimesed sõnumeid ei saatnud või lihtsalt ei chattinud või ei helistanud nagu iga normaalne inimene? Veidi ebausutav, et üks suur kogukond ainult üht suhtluskanalit kasutab (vahel harva ka sõnumite teenust).

Teine üllatava aspekt tekkis advokaadi käsilaste Olufemi ja Charlottega. Nende ideed tekkisid täiesti eksprompt, loo erinevad tasandid ilmusid nagu niuhti. Vahepeal oli nende mõtteid lausa keeruline järgida, liiga väheste tugipunktidega stsenaariumid, mis hiljem tõeseks osutusid. Kummaline. Veidi ebausutav. Liiga lihtne? Muidugi nende ideid lugedes tundus loetu loogiline, ent vaatamata kõigele, ise poleks küll kuidagi selliste mõtetega lagedale suutnud tulla. Üks asi on lugeda ridade vahelt, teine asi on märgata õigeid pisidetaile. Pean siinkohal tunnistama, et mingi hetk ei jaksanud enam emailide saatmisaegu lugeda. Piisas kellelt kellele ja sisust. Oli see nüüd õige otsus – võta näpust! -, ent saand öelda vähemalt nii palju: isegi kui kõike tähele ei pane, hakkab õige teooria ilmet võtma. Kindlasti pole see lihtne, aga järelemõeldes on see loogiline.

Vaatamata minu küsitavatele aspektidele meeldis loetu mulle päris palju. Eelkõige just autori lähenemise, ülesehituse ja tegelaskujude rohkuse poolest (et autor suutis kõigile tausta luua ning iga tegelaskuju käitumis/suhtlusmustrit hoida). Tõesti tunnustust väärt töö! Olles teinud minimalistlikku uurimistööd autori teiste raamatute kohta, jääb üle vaid loota, et saame tulevikus ka teiste teostega eesti keeles lähemalt tutvust teha!

APOLLO: https://www.apollo.ee/ridade-vahel-359415.html

RAHVA RAAMAT: https://rahvaraamat.ee/p/ridade-vahel/1727072/en?isbn=9789916141328

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s