Andy Weir

“Artemis” – Andy Weir

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Lehekülgi: 344
  • Ilmumisaasta: 2018

Pean tunnistama, et pole eriline ulme ega fantaasia fänn. Mõnikord harva leian endale midagi nimetatud valdkondadest, aga üldjuhul hiilin teemade ümbert. Seekord ootas raamat juba pikka aega riiulis oma aega ning kui nüüd viimaks teose kätte haarasin, oli võimatu seda käest panna! Appi kui hea!!

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Jasmine Bashara pole kunagi tahtnud hakata kangelaseks. Ta tahtis lihtsalt rikkaks saada. Mitte metsikult rikkaks nagu mitmed külalised tema kodulinnas Artemises, inimkonna esimeses ja ainsas Kuu-koloonias, vaid lihtsalt niipalju jõukaks, et kolida välja oma kirstusuurusest korterist ja süüa midagi paremat kui maitsestatud vetikad. Niisiis, kui võimalus kiiresti palju teenida tekib, ei suuda ta jätta seda kasutamata. Mis sest, et selleks on vaja kasvada pisismugeldajast suurkurjategijaks. Ent täiusliku kuritöö kavandamine osutub alles tema probleemide alguseks, sest tema väike ilus rööv viib ta otse keset hoopis suuremat vandenõud võimu haaramiseks terves Artemises. Menuka “Marslase” autori uus põnevusromaan lähitulevikust.

Võrratult humoorikas ning põnev lugu Kuu-pealsest elust Artemises. Ausalt ilma igasugusegi naljata – olen raamatust lummatud! Teravalt vürtsikas huumor, sarkasm, detailid, vettpidav loogika, rohkelt teaduse kasutamine ning otseloomulikult fakt, et sündmustik toimub Kuul. Pean tunnistama, et kui alguses jättis Jasmine endast väheke egoistliku ja ülbe mulje ning ta eriti ei meeldinud mulle, siis suhteliselt kiirelt olukord muutus. Minust sai suur Jazzi fänn! Midagi selle tegelaskuju tegemistes, mõtteviisis, suhtumises ja sõnades on niivõrd atraktiive, et ei saa mitte kuidagi muudmoodi kui teda jumaldada ja talle kaasaelada. Jah, ta teeb vigu ning lolluseid, ent kuidas siis inimesed ikka õpivad kui vigadest. Eriti kui pole kellegi teise omadest õppida, tuleb olla ise see kasteloom. Jazzi suhtumine teistesse ja keelekasutus on puhas kuld, minu lemmikstseenid olid vaieldamatult kõik Jazzi ja Svoboda ning Jazzi ja Rudy vahelised stseenid.

Raamat on ülesehitatud kahes osas: olevik ehk jutustav osa; minevik ehk Jazzi kirjavahetus Maa peal elava sõbraga Kelvin. Viimaks jõuab kirjasõbraga suhtlus ka olevikku, kuid mõte pole mitte ajalises kiiruses, vaid idees andmaks lugejale veidi tausalugu peategelase enda kohta. Jutustamaks Jazzi suurematest pöördpunktidest elus, mõtetest ja plaanidest. Olevik räägib aga Jazzi plaanist saada rikkaks ning pääseda sellest masendavalt hallist tööliselust. Koos kogenematu geeniuse, eks-parima sõbra ning isaga tuleb Jazzil ette võtta missioon, mis võib hävitada kogu elu Artemises. Kõik vaid ühe mitmekohalise numbri pärast arvelduskontol.

Esimene asi, mida peale raamatu lugemist tegin, oli sukeldumine Google otsingumootorisse, et saada vastus küsimusele: “kas kõik teaduslik osa teosest on tõsi?”. Sest vaatamata minu õpingutele koolis ja ülikoolis jätsin ma üpris kiirelt kõige teadusliku – füüsika ja keemiaga seotu – läbimõtlemise kus seda ja teist (ehk kas see on päriselt nii või kas see tõesti käib nii). Miks? Sest tahtsin lihtsalt lugu nautida ilma katkestusteta. Keegi ei taha ju ühtegi põnevikku vaadata, kui peale igat plahvatust või hüpet tuleb paus teha, mõtlemaks kas nähtu vastab füüsikaseadustele. Sama ka siin – loed nagu märulfilmi! Ent vastus oli täpselt nagu ma arvasin: mingi osa on tõsi, kuid kindlasti mitte kõik. Siiski on autor teinud rohkelt koostööd erinevate spetsialistidega, et enam-vähem loogika paika saada (kaasaarvatud naispeategelase perspektiiv!). Minu meelest väga hästi tehtud töö!

Kuigi tegemist on minu esimese Weiri teosega (ja ma pole isegi Weiri raamatu põhjal valminud filmi “Marslane” näinud), siis võin kinnitada, et see ei jää viimaseks! Lihtsalt loodan, et teised teosed on sama humoorikad kui “Artemis”. 🙂

Soovitan soojalt kõigile ulmefännidele ning ka neile kes pole teemas eriti kindlad! See on lugemist väärt!

PS! Oma guugeldamisretke käigus avastasin, et nii nagu sai kinolinal näha “Marslast” võib tulevikus näha ka kõnealust “Artemist”. Google sõnul on õigused müüdud-ostetud ning jääb üle vaid oodata, millal esimene treiler ilmub!

TÄNAPÄEV: https://tnp.ee/toode/artemis/

APOLLO (inglise keeles): https://www.apollo.ee/artemis-252819.html

RAHVA RAAMAT (e-raamat): https://rahvaraamat.ee/p/e-raamat-artemis/1169418/et?isbn=9789949854004

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s