Dmitry Glukhovsky

“Metro 2035” – Dmitry Glukhovsky

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Lehekülgi: 480
  • Ilmumisaasta: 2017

Vahepeal teen ma jaburaid asju ning mõnikord osutub selleks jaburuseks kiiruga raamatu ostmine, mis lõppeb „ma ostsin vale raamatu“-fakti nentimisega. Antud juhul läks täpselt nii ja planeeritud 2033 asemel lõpetasin kodus 2035-ga. Ent pole hullu, nagu ka raamatu tagakaanel on kirjas, võib raamatut lugeda kui täiesti omaette teost ja nii ma tegingi. Lugesin seda eraldiseisva raamatuna.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Kolmas maailmasõda on inimkonna maamunalt pühkinud. Planeet on tühjaks jäänud. Suurlinnadest on saanud ahervaremed. Raudteed roostetavad. Satelliidid tolknevad üksildaselt orbiidil. Raadio vaikib kõikidel sagedustel. Ellu on jäänud ainult need, kes jõudsid häiresignaale kuuldes pageda Moskva metroosse. Seal, kümnete meetrite sügavusel, jaamades ja tunnelites, püüavad inimesed ära oodata maailmalõpu möödumist. Seal on nad loonud endale uue pisikese tsivilisatsiooni. Nad klammerduvad kõigest jõust elu külge ja keelduvad alla andmast. Nad unistavad sellest, et lähevad üles tagasi – millalgi kui radiatsioonifoon langeb. Nad ei kaota lootust leida teised ellujäänud… 
Romaanis „Metro 2035” jätkub Artjomi lugu, mis sai alguse juba kultusromaanis „Metro 2033”. Kuid seda lugu võib lugeda ka täiesti eraldiseisva raamatuna ja just siit alustada tutvumist saagaga, mis on vallutanud Venemaa ja kogu maailma.

Olen varasemalt Metroga kokkupuutunud vaid videomängu kujul ja sedagi vaid pealtvaatajana. Mäletan siiani seda kahtlast tiiki, kus elas suur ja hirmuäratav mutanteerunud kala, kes elueest püüdis sind kätte saada ja pintslisse pista. Raamatus aga me selle kalaga me kokku ei puutu, sest metroos elav rahvas Maa pinnal ei käi. Kiiritus on endiselt kõrge ja tõenäosus teiste linnade või riikide eksisteerimisest on nullilähedane. Või vähemalt nii kõigile räägitakse. Artjom seda ei usu ning on otsustanud teha endast kõik, et tõestada vastupidist. Peale nende on veel inimesi elus ning peale Moskva on ka teisi linnu, mis eksisteerivad, loodetavasti lausa maa peal.

Arvatavasti üks väheseid teoseid, mille suhtes on mul mitmeid erinevaid emotsioone. Alustuseks – jah, tegu on äärmiselt hästi kirjutatud raamatuga/looga, mille detailsus ja kirjeldused on puhtalt meisterlikud. Oskus kõike kirjeldada ja/või ette kujutada ning kirja panna on midagi erilist, Glukhovsky sai sellega imeliselt hakkama (olgugi, et siin-seal andis minu fantaasiamaailm alla). Lisaks erinevate tegelaskujude rohkus, erinevad iseloomud ja mõttelaadid, kõneviisid. Muljetavaldav. Siiski pean tõdema, et raamat polnud päris minu jaoks. Ühel hetkel – ja tegemist oli suhteliselt raamatu alguses aset leidva hetkega – olin kindel ühes: kas kõik tegelaskujud on ainete all või oli seda autor, kui antud kirjatükki kirjutas. Sest keeruline kui mitte lausa võimatu on loetust aru saada. Eelkõige mõtlen siinkohal dialoogidest, mida Artjom teiste metrooelanikega peab. Kes räägib, millest on jutt, kuidas see asjasse puutub või mis üldse toimub – neid küsimusi muudkui tekib ja tekib. Vastuseid pole siiani leidnud. Ning jah, neid lõike oli rohkelt, kus minu mõistus andis raamatule alla. Aru ei saanud, kuid lugesin ikka edasi.

Täpselt nagu emotsioonide rohkuse puhul võib eeldada, on muljeid kokkuvõttes rohkelt ning lõpparvamus ei pruugi nendega ühtida. Jään lõppkokkuvõttes ikkagi seisukoha juurde, et tegu on väga hästi kirjutatud raamatuga ning usun siiralt, et ulmefännidele läheb see peale nagu või. Muidugi ei tea ma sarja eelmiseid osi, mistõttu puudub mul igasugunegi võime neid omavahel võrrelda. Jääb vaid üle loota, et järgmise kümne aasta jooksul kirja pandu päris maailmas ei realiseeruks… Või muidu oleme üpris täbaras olukorras.

TÄNAPÄEV: https://tnp.ee/toode/metro-2035/

APOLLO (e-raamat): https://www.apollo.ee/e-raamat-metro-2035.html

RAHVA RAAMAT: https://rahvaraamat.ee/p/metro-2035/1011153/et

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s