Samuel Bjørk

“Valge nagu lumi” – Samuel Bjørk

  • Kirjastus: Eesti Raamat
  • Lehekülgi: 408
  • Ilmumisaasta: 2022

Vahete vahel on huvitav alustada raamatu lugemist, ilma sisututvustusse süvenemata. Antud juhul ma küll midagi aimasin, ent ei pannud nagu tähele, et tegemist on eellooga ja seetõttu olin ühel hetkel tohutult segaduses, miks tegelased üksteise suhtes nii toored on… kuniks mõistsin oma apsakat. Aga noh, ega see lugemist ei seganud – oh, ei! Selleks oli lugu natuke liiga hea.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Rootsist Uddevalla lähedalt leitakse põllult mõrvatuna kaks üheteistaastast poissi. Nende vahel lebab surnud valge jänes. Juhtum jääb saladuseks. Kaheksa aastat hiljem leitakse kaks sarnasel viisil tapetud poissi Norrast, nende vahele on jäetud rebasekorjus. Äsja oma mõrvaüksuse juhiks nimetatud Holger Munch vajab juhtumi lahendamiseks abi. Talle antakse vihje noore taibuka politseiõpilase Mia Krügeri kohta, ja nii asuvadki Munch ja Krüger üheskoos uurima süngeid ja õõvastavaid juhtumeid, mis osutuvad keerulisemaks, kui kumbki neist arvata oskas. Surve suureneb, kui saabub teade: kaks poissi on taas kadunud …
Politseiuurijate Mia Krügeri ja Holger Munchi sarja 4. raamat on taustalugu, mis seletab lahti, kuidas nende kahe koostöö alguse sai.

Olles varasemalt läbi lugenud kõik Bjørki varasemalt eesti keeles ilmunud teosed, olin alati mõistatanud, kuidas Holger Munchi ja Mia Krügeri teed ristusid. Mis tõi neid kokku? Kuidas sattus noor tugendineiu uurimistiimi tööle? Lõpuks omati sain aga oma küsimustele vastused, kui ilmus “Valge nagu lumi” ning ma ei pidanud pettuma. Ah, mis me jamame, kui oleks olnud võimalus, oleksin end ise ka appi pakkunud! Jah, tiimi algus polnud just kõige sujuvam ning sobivate liikmete leidmine ei teinud esimese hooga täistabamust, ent mida edasi, seda paremaks läheb.

Kohati pani imestama, kuidas on võimalik, et tiimi kaasatakse uurija, kes pole see, keda väidab end olevat. Kui käsil pn niivõrd suur juhtum, siis jätta mingi osa valveta, on häbiväärne. Ent kui mõelda, siis võib täiesti vabalt see samamoodi ka päriselus olla – keegi kusagilt justkui soovitab ning otsus tehtud. Keegi midagi ei kontrolli. Ainult tule ja aita. Teisalt eks selliseid äpardusi on vahel vaja, sest vaid siis saad kätte õppetunni ning oskad loodetavasti järgmisel korral olla tähelepanelikum ja põhjalikum.

Ainus koht, mille kallal on mul veidi nokkida, on lõppmäng ja lahendus (siinkohal oleks kindlasti hea mainida, et vibulaskja silm oli siin muljetavaldavalt ja aukartust äratavalt terav!). Jah, juhtum saadi lahendatud ning hip-hip-hurraa, kuid mis oli kurjategija ajend? Miks ta seda tegi? Mis tekitas talle mõtte, et mine nüüd ja tekita kahe poisslapsega natüürmort keset lagendikku? Põhjendus või ajend on kohati ehk lausa kõige huvitavam osa krimkades ning seda siin polnud. Etteruttavalt mainiksin siiski ära, et teistes osades/raamatutes on ajendid kenasti ikka kirjas, lihtsalt siin läks see kuhugi omapead hulkuma ega jõudnud enam tagasi kaante vahele. Üritan end lohutada mõttega, et äkki see oligi autori ninanips lugejale, andmaks meile võimaluse end ise uurija rollis proovile panna.

Väga intrigeeriv krimka, soovitan soojalt – eelkõige kõigile, kes on varasemalt mõne Bjørki teose juba lugenud! Kui mitte, siis soovitan sellega lugemist alustada!

EESTI RAAMAT: https://www.eestiraamat.ee/valge-nagu-lumi

APOLLO: https://www.apollo.ee/valge-nagu-lumi-362163.html

RAHVA RAAMAT: https://rahvaraamat.ee/p/valge-nagu-lumi/1745216/en?isbn=9789916124444

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s