L. J. Smith

“Stefani päevikud: juured” – L. J. Smith

  • Kirjastus: Varrak
  • Lehekülgi: 204
  • Ilmumisaasta: 2011

Kohe alguses ütleksin kiiresti ära, et ma pole kordagi Vampiiripäevikuid lugenud ega nende telesarja vaadanud. Miks ma selle teose endale riiulisse ostsin? Pole absoluutselt õrna aimugi. Kuid kuna sinna olin ma selle sebinud, seega võtsin nõuks selle ka läbi lugeda. Tuleb, mis tuleb, ära see lugemine ei tapa ning vampiiriks kah ei tee. Vähemalt veel…

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Ameerika kodusõja ajal, keset uskumatuid rikkusi ja kohutavaid saladusi, satuvad kolm Mystic Fallsi noort armukolmnurka, mis on määratud kestma igavesti. Vennad Stefan ja Damon Salvatore on lahutamatud seni, kuni nad kohtuvad imekauni salapärase Katherine’iga, kes pöörab kogu nende senise elu pea peale. Vendadest saavad rivaalid ning omavahel Katherine´i poolehoiu nimel võistlevad Salvatored avastavad peagi, et neiu jultunud siidkleidid ja sätendavad juveelid peidavad hirmsat saladust: Katherine on vampiir. Ja ta kavatseb ka vennad vampiirideks muuta, et nad saaksid igavesti elada – ja seda kolmekesi koos.

19. sajand. Käimas on nii kodusõda kui ka Salvatore’de perekonna uue liikme valimine. Stefanil on kohustus talitada isa käskude järgi ning paluda preili Rosalyni kätt, olgugi, et neiu talle tegelikult mingit huvi ei paku. Isade omavaheline diil on tehtud ning asi tuleb ära teha. Samal ajal ilmub Stefani ja ta venna Damoni ellu keegi mõistatuslik Katherine, lummavalt kaunis noor daam, kes olevat hiljuti kõik oma pereliikmed õnnetult kaotanud. Salvadore’d pakuvad neiule ja ta toatüdruk Emilyle ulualust. Kuid Katherine, ilus, tark ja salakaval, keerab mõlemad Salvadore’de poisid ümber sõrme ning kui Stefan oma kihlatu Rosalyni lõhkise kõriga surnuna puu najalt leiab, on Katherine see, kes noormehe uuesti rööbastele veab. Samal ajal hakkab ümberringi aina enam ilmnema kummalisi surmajuhtumeid, kus inimestel kõrid lõhki. Damoni ja Stefani isa otsustab selleks kohalike meeste omavahelise brigaadi kokku panna, et deemonite ehk vampiiride vastu võidelda. Vampiirituvastuseadeldised ja raudürdi kandmine teevad aga kiirelt selgeks Katherine tõelise deemonliku olemuse. Vendade kiindumus vampiiritari vastu on aga nii võimas, et eludega riskides minnakse neiut päästma. Missioon kukub aga kolinaga läbi, Katherine põletatakse ära ja mõlemad vennad saavad kuulid kerre. Tänu Katherine ettenägelikusele saavad Salvadore’dest aga viimasel hetkel vampiirid ning oma uue elu kindlustamiseks (tuleb tarbida inimverd) joob Stefan oma sureva isa verd, kes isiklikult poegi eelneval vampiiride tapatalgudel tulistas. Tugeva ning täisvampiirina hangib Stefani ka vennale inimvereallika ning viimaks ometi on nad taas koos, igavesti surematud Salvadore vennad.

Eneselegi ootamatult ma isegi nautisin lugemist. Esimese hooga eeldasin videvikulaadset vampiiridraamat, kuid õnneks oli seda teoses väga vähe. Armukolmnurk oli küll täiesti olemas, ent tegutseti viisakuse ja nö ajastuetiketi piirides. Alles lõpus läks vereimejate peale jahipidamiseks ning sedagi väga teistsugusel moel, üliinimlikest võimetest hoolimata saadi vampiirid kätte ning tuli pandi neile otsa. Enamjaolt sai lugeda vaikse ja vagara Stefani mõtetest ja tegemistest, kui ta muudkui oma isa käske täitis ning Salvadore’de head mainet hoida üritas. Kuidas ta ühele kosja käis, samal ajal ise teisest neiust unistades. Kuidas ta oma kihlatu surma üle elas. Kuidas ta õnnejoovastuses öösiti Katherine linade vahel möllamas käis. Kuid vaatamata tegelaskuju arengule oli Stefani ikkagi üldjoontes õrna hingega paipoiss ja isa tallaalune, kes kellelegi halba teha ei tahtnud ega suutnud. Tahtis vaid head, oli nõus kõikidest oma unelmatest loobuma, et teistele meelehead tekitad. Isegi Damoni soovitused isale vastu seista või teisiti talitada läksid tal vaid ühest kõrvast sisse ja teisest välja. Vaid kiindumusest Katherine vastu võttis noormehes võimust mässajahing, mis viimaks talle surematuse kinkis.

Suures pildis oli tegemist justkui mingi elegantse armastusromaaniga. Tänapäevased tujud, tunded ja suhted võib kohe peast visata, neid siin ei kohta. Midagi ülemõistuse karmi, keelatut või võigast kirja pandud pole, lugemiseks sobib kõigile, kes lugeda oskavad.

APOLLO: https://www.apollo.ee/stefani-paevikud.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/stefani-p%C3%A4evikud-juured/35966/et?isbn=9789985322598

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s