Alexander McCall Smith

“Pühapäevane filosoofiaklubi” – Alexander McCall Smith

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Lehekülgi: 272
  • Ilmumisaasta: 2015

Olen seda raamatut riiulil ligi aasta piilunud. Muudkui vaatasin ja vaatasin, aga lugemist ei alustanud. Nüüd otsustasin asjaga ühele poole saada, seega võtsin mõlemad saadaval olevad osad kätte. Mul puudus igasugune eelaimdus või teadmine selle teose kohta, polnud veel kelleltki ühtegi soovitust kuulnud. Ainult raamatu tagakaanel olev sünopsis andis aimu, et tegemist võiks olla millegi huvitavaga, millegi minulikuga. Aga kas oli?

Tutvustus raamatu tagakaanel:

Isabel Dalhousie teab, et Edinburgh’ George’iaegsete fassaadide taga näitab moraalne kompass ahnust, ebaausust ja himurust. Isabeli kui filosoofi, rakenduseetika ajakirja toimetaja ning pühapäevase filosoofiaklubi asutaja ülesandeks on kaardistada inimkäitumise keerukusi. Aga kui ta näeb ühte meest Usher Halli rõdult alla kukkumas, ütleb tema instinkt, et see ei saanud olla õnnetu kukkumine – ta tõugati sealt alla. Soovist lahendada allakukkunud noormehe mõistatus asub Isabel tegutsema amatöördetektiivina. Selle, mis tal ametliku positsiooni osas puudu jääb, korvab ta kontaktide ja informantidega, kelle hulka kuuluvad näiteks tema majapidaja Grace, kaunis vennatütar Cat ja Cati endine kallim Jamie, kelle võlud panevad Isabeli lausa oma isiklikku eetikat ümber vaatama. 

Esimese hooga arvasin, et peategelane Isabel on mingi uurija, kes juhtumisi “õigel ajal õiges kohas oli” ehk mõrvapaigas olema juhtus. Aga nagu selgus, on tegemist vanatüdrukust filosoofiga, kes süüdimatult oma nina teiste asjadesse topib ning äsja juhtunud mõrvalugu osutub just sobivaks olema. Väga omamoodi peategelane, teistsuguse mõttemaailma ja lähenemisviisiga (filosoof siiki), aga kõigele vaatamata ei jätnud endast eriti meeldiva tegelase muljet. Olenemata Isabeli suurtest teadmistest nii filosoofia kui ka kirjanduse alal, mis võiks talle suure eelise loogikas anda, teeb naine siiski jaburalt ekslikke samme ning mõnikord lausa sündsusetuid otsuseid, mis – nagu selgub – pole alati viisakad, õiged ega targad.

Teos on täis mitmeid filosoofilisi mõtisklusi eri teemadel. Mulle meeldib filosoofia ning eri teemadel arutlemine, kuid siin-seal läks asi minu jaoks kergelt imalaks. Sama kehtib raamatus olevate rohkete kirjelduste kohta. Minu jaoks veidi liiga palju nö “tühja” juttu, mis lugejale otseselt mingit vajalikku informatsiooni ei anna. Alles poole raamatu peal läks tegevustik veidi põnevaks. Tõsi, jutt jooksis küll juba alguses, kuid mingit erilist sädet või sidet looga ei tekkinud. Pideva mõtisklemise ning eri kirjandusteoste lugemise asemel hakkas Isabel alles teose keskel rohkem ‘tegutsema’ ja mõrvaloo lahendamine sai lõpuks lahenduse poole liikuma hakata. Korraks isegi hämmastas Isabeli võime poole päevaga 570-leheküljeline raamat läbi lugeda, eriti kui see talle isiklikult ei istunud, kuid naine tahtis autori väitele vastupidist tõestada. Respekt!

Lisaks mõrvaloo uurimisele asjatab Isabel oma vennatütre armuelu kallal. Neiu enda valik Isabelile kohe üldse ei meeldi ning eelmine kandidaat on lausa nii sümpaatne ja sobiv, et poleks Jamie ja Isabeli vahel 15-aastast vanusevahe, võtaks naine ta ise endale. Vot kus lugu! Majapidajanna Grace on üks huvitavamaid tegelasi terves teoses, kelle keelepruuk ja käitumine siin-seal muigama panevad. Otsekohesus ja isemoodi kommentaarid on tema tegelaskuju puhul lubatud. Üldplaanis on tegemist pigem rahuliku sündmustikuga looga, pinget üles – vähemalt minu puhul – kordagi ei keritud. Õhk on tegelaste vahel aegajalt küll vaenulikkusest ja vihast paks, aga sellega ka asi piirdub. Viha vaibub, õhk hõreneb, kõik laheneb. Julmust, verd ning muid jõhkrusi siin kaante vahel kahjuks ei kohta.

APOLLO: https://www.apollo.ee/puhapaevane-filosoofiaklubi.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/p%C3%BChap%C3%A4evane-filosoofiaklubi/731225/et?isbn=9789949278428

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s