Gerald Durrell

“Kõnelev karp” – Gerald Durrell

  • Kirjastus: ERSEN
  • Lehekülgi: 240
  • Ilmumisaasta: 2000

Kuna korraga haarasin riiulist kolm Durrelli teost, otsustasin need kõik ka ühehooga järjest läbi lugeda. Tavaliselt viskan alati pilgu raamatu tagakaanele, et veenduda teose sobivuses ning saada veidikenegi aimu, millega on tegu. Antud raamatuga jäi see aga tegemata ning mul polnud enne lugema asumist õrna aimugi, millest juttu tuleb. Viimane ja ühtlasi kõige paksem teos osutus erinevalt eelmistest hoopistükkis lasteraamatuks, kus kolm last ning hunnik erinevaid päris ja müstilisi loomi üheskoos Võlumaad päästa hakkavad.

Tutvustus raamatu tagakaanel:

“”Kuuporgandipirukas, kuuporgandipirukas,
virgeks see teeb ja särama lööb.
Lehmake sõimes ja notsuke aias,
kuuporgandipirkua tükile maiad,” ütles karp kahe erineva häälega. “Uskumatu! Mis see küll olla võiks? Äkki kaks kääbust?” imestas Peter. Kuid need polnud kääbused. Lapsed avasid karbi ja nägid, et seal istusid üks väga eriline vikerkaarevärviline papagoi ja tilluke kuldne ämblik.”
Nii algab see armas ja hoogsalt kulgev fantaasiarikas lugu, mis viib Penelope, Simoni ja Peteri muinasjutulisele Võlumaale.

Simon ja Peter sõidavad Ateenasse oma onule ja nõbu Penelopele külla. Reis osutub aga hoopis põnevamaks kui arvata oskaks, sest lapsed leiavad rannast rääkiva karbi, mille avamine nad peadpööritavasse seiklusesse viib. Karbis istuvad ämblik ja papagoi, kes on Võlumaalt lohekukkede ja kärnkonnade poolt minema aetud. Lapsed võtavad nõuks oma uusi sõpru aidata ning juba südaööl algab nende pikk ent uskumatult põnev seiklus lummavale Võlumaale, millest ilusamat ja paremat kohta pole maa peal olemas.

Tegemist on lõbusa ning fantaasiarohke muinasjutulaadse looga, milles kohtab nii värvikirjuid ja nii erilisi tegelasi, et isegi paabulinnud jäävad nende kõrval mannetuks. Tõtt-öelda olin esimese hooga täitsa üllatunud, et tegemist sootuks teise žanriga on. Olin koguaeg arvanud, et Durrell vaid elust enesest kirjutab, mistõttu eeldasin rohkem realistlikumate loomadega lugu. Kuid nagu selgus, on tegemist hoopis lasteraamatuga – korra käis peast lausa läbi mõte asi pooleli jätta. Aga lubadus on lubadus ning alustatu sai siiski lõpule viidud. Ei saa küll väita, et teosest nüüd erilises vaimustuses olen (nagu kõigi eelmiste raamatute puhul), kuid vaatamata oma erinevusele oli tegemist täiesti hea fantaasiaküllase lastelooga, mis pakatas headusest, sõprusest, julgusest ning hoolivusest. Tegelased seisid pidevalt silmitsi oma hirmudega, kuid ühiselt saadi neist võitu ning koos ükssarvikute, nirkide, kärnkonnade, merineitside, draakoni, greifide, tulipartide ja meremao abiga võidetakse Võlumaa vastikute lohekukkede käest tagasi. Headus võidab kurjuse nagu kord ja kohus.

Tegelasi leidub teoses seinast seina, loomad on inimlikud ning laste ilmudes väga jutukad. Kui kõik tegelased saaksid rääkida nii palju nagu nad soovivad (ehk jutustada oma loo), oleks raamat kaks korda paksem. Isiklikult eelistan Durrelli tõsielul põhinevaid loomalugusid, mis lisaks mõnusale ja huvitavale loole lugeja muigama panevad. Autor on ka kõnealuses teoses seda teha üritanud, kuid … pole ikka päris see? Loomulikkus on kadunud, naljad on pigem pressitud ja väga valitud. Sõnakasutus on raamatus täiskasvanulikum kui tavapärastes lasteraamatutes. Vast sobilik teose kirjutamise ajastule, aga antud ajal – antud sajandil – on see veidi liiga korrektne ning vahest isegi liiga viisakas. Samas ehk õpetabki lugejat ning suurendab sõnavara, sest nagu Papagoi teoses ütleb, inimesed kasutavad igapäevaselt vaid teatud hulk sõnu ning päris korralik osa jääb kasutamata, vajudes seetõttu unustusse. Aeg peenemaid sõnu taas meelde tuletada ja kasutusse võtta.

APOLLO: https://www.apollo.ee/konelev-karp.html

RAHVA RAAMAT: https://www.rahvaraamat.ee/p/k%C3%B5nelev-karp/769927/et?ean=2220000014095

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s